Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
konflikt w iraku
15.08.2014 12:02

Konflikt w Iraku. Niemcy wysyłają pomoc

Na pokładzie samolotu Transall znajduje się 8 ton żywności, lekarstw i koców.

Podziel się
Dodaj komentarz
(EPA/MARTIN SCHLICHT)

Z lotniska w Hohn w Szlezwiku-Holsztynie odleciał pierwszy samolot Bundeswehry z niemiecką pomocą dla uchodźców z północnego Iraku. Na pokładzie maszyny Transall znajduje się 8 ton żywności, lekarstw i koców.

_ - Zależało mi na tym, aby Niemcy szybko rozpoczęły akcję pomocy _ - powiedziała minister obrony Ursula von der Leyen przed startem samolotu. Do wieczora w kierunku Iraku odlecą jeszcze trzy niemieckie samoloty. Pierwsza transza pomocy obejmuje 36 ton żywności i środków sanitarnych.

W stolicy Kurdystanu, mieście Irbil, pomoc zostanie przekazana organizacjom charytatywnym ONZ, które rozdzielą je między potrzebujących.

Pierwsze transporty nie zawierają sprzętu wojskowego, chociaż rząd w Berlinie zadeklarował gotowość wysłania także wojskowych pojazdów, kamizelek kuloodpornych, hełmów i sprzętu do wykrywania min.

Przedstawiciele władz niemieckich nie wykluczają obecnie - wbrew wcześniejszym oświadczeniom - dostaw broni dla Kurdów walczących z dżihadystami z Państwa Islamskiego. _ - Wykorzystujemy pole manewru, które wyznaczają polityczne i prawne dyrektywy regulujące kwestię eksportu broni _ - powiedziała kanclerz Angela Merkel gazecie _ Hannoverische Allgemeine Zeitung _ w wywiadzie, który ukazał się w piątek.

Szefowa rządu uznała za _ straszne _ cierpienia jazydów i chrześcijan prześladowanych przez islamistów. _ - Zadaniem całej wspólnoty międzynarodowej musi być powstrzymanie ofensywy tych ekstremistów i pomoc cierpiącym _ - podkreśliła Merkel. Wcześniej minister spraw zagranicznych Niemiec Frank-Walter Steinmeier nie wykluczył dostaw niemieckiej broni dla irackich Kurdów.

Wypowiedzi niemieckich polityków świadczą o radykalnej zmianie stanowiska wobec dostaw broni dla Iraku. Jeszcze w poniedziałek rzecznik rządu zapewniał, że Berlin ograniczy się wyłącznie do pomocy humanitarnej dla irackich uchodźców. Powoływał się na obowiązującą od 2000 roku zasadę zakazującą dostaw broni do stref walk. We wtorek o krok dalej poszła minister obrony Ursula von der Leyen, ogłaszając, że Niemcy wyślą także sprzęt wojskowy, z wyjątkiem broni.

Czytaj więcej w Money.pl
Konflikt w Iraku. Francja wkrótce wesprze Bagdad bronią Francja w najbliższych godzinach wyśle broń na północ Iraku, by wesprzeć siły walczące z dżihadystami, którzy prowadzą ofensywę w tej części kraju - ogłosił w środę Pałac Elizejski. W ten sposób Paryż odpowiedział na prośbę irackich Kurdów.
Niemcy nie pomogą Irakowi militarnie, bo... -_ Robimy tak z zasady _ - tłumaczy Steffen Seifert.
Dżihadyści grożą. "Zabijemy 300 rodzin" Chroniąc się przed terrorystami, swoje domy opuścić musiały dziesiątki tysięcy chrześcijan i jazydów, którzy szukają schronienia w górach.
Tagi: konflikt w iraku, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, gospodarka światowa
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz