Notowania

konflikt w strefie gazy
29.07.2014 06:54

Konflikt w Strefie Gazy. Izrael rozpoczął kolejną serię nalotów. Ludobójstwo?

Pociski trafiły między innymi w dom Ismaila Hanije, lidera Hamasu. Lotnictwo atakowało również oddział lokalnej telewizji i radia, wczoraj bomby trafiły w szpital.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/ EPA)

Izraelskie lotnictwo ostrzelało w nocy cele w Strefie Gazy, w tym zniszczyło dom byłego palestyńskiego premiera Ismaila Hanije. W atakach, najbardziej brutalnych od kilku dni, zginęło co najmniej 26 Palestyńczyków - podała agencja AFP. Duchowy przywódca Iranu oskarżył Izrael o ludobójstwo w Gazie.

Aktualizacja 07:42

Duchowy przywódca Iranu oskarża Izrael o ludobójstwo w Gazie. Podczas obchodów kończącego Ramadan święta Eid al-Fitr, Ajatollah Ali Chamenei wezwał świat islamski do dozbrajania Palestyńczyków.

Duchowny powiedział, że Izrael zachowuje się jak _ wściekły pies _ i _ dziki wilk _ i doprowadza do katastrofy humanitarnej. Dlatego - jego zdaniem - państwa islamskie powinny dostarczać broń Palestyńczykom ze Strefy Gazy, by ci mogli stawić opór _ syjonistycznemu reżimowi _.

Tragiczny bilans ofiar: 1113 Palestyńczyków i 53 Izraelczyków

Pięciu izraelskich żołnierzy zginęło w potyczce z bojownikami Hamasu. To dotychczas największa jednorazowa strata Izraelczyków w toczącym się od 8 lipca konflikcie. Palestyńczycy zaatakowali na terytorium Izraela, dostając się tam przez tunel ze Strefy Gazy. Nie wiadomo, jakie straty są po stronie Hamasu.

Wcześniej informowano, że od północy w czasie bombardowań Strefy Gazy zginęło 17 osób, w tym czwórka dzieci. Ośmioro dzieci i dwóch dorosłych zginęło w poniedziałek na osiedlu Szati.

Do ataków dochodzi mimo apeli ONZ i Zachodu o przerwę w walkach w czasie, gdy muzułmanie świętują koniec świętego miesiąca ramadanu.

Izraelskie pociski trafiły w dom lidera Hamasu w Strefie Gazy, Ismaila Hanije. Budynek doznał szkód, ale nie ma ofiar - podał palestyński resort spraw wewnętrznych.

Syn Hanije potwierdził atak na portalu społecznościowym Facebook. _ - Wróg zbombardował nasz dom w czasie dwóch nalotów _ - napisał. Podał, że dom byłego premiera Strefy Gazy był pusty.

Rzeczniczka armii Izraela powiedziała, że nie ma żadnych doniesień na ten temat, ale sprawdza szczegóły.

Hamas podał, że lotnictwo wzięło m.in. na cel redakcje telewizji i radia Al-Aksa. Telewizja nie przerywała nadawania, natomiast radio zamilkło.

W odwecie za atak na dom Hanije zbrojne skrzydło Hamasu wystrzeliło kilkanaście rakiet w kierunku Izraela. Wcześniej informowano o trzech pociskach: jednym, który został przechwycony w okolicach miasta Aszdod i dwóch, które spadły pod Riszon le-Cijjon, około 10 km od Tel Awiwu.

Nad Strefą Gazy przez całą noc niebo rozświetlały wojskowe race i słychać było odgłosy eksplozji. W poniedziałek premier Izraela Benjamin Netanjahu oświadczył, że jego kraj musi być przygotowany na długą kampanię. Dodał, że wszelkie rozwiązanie kryzysu wymagałoby demilitaryzacji palestyńskiego terytorium, kontrolowanego przez Hamas.

Izraelski Kanał 10 przeprowadził sondaż, z którego wynika, że zdecydowana większość Izraelczyków wyraża poparcie dla prowadzenia operacji w Strefie Gazy aż do _ rozbrojenia _ Hamasu. Izraelski premier Benjamin Netanjahu ostrzegł w poniedziałek w wystąpieniu telewizyjnym, że należy oczekiwać _ długiej kampanii _ w Strefie Gazy.

W czasie trwającego od 22 dni wybuchu przemocy zginęło 1113 Palestyńczyków, a ponad 6,2 tys. zostało rannych. Izrael stracił 53 żołnierzy i trzech cywili.

Czytaj więcej w Money.pl

Tagi: konflikt w strefie gazy, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, najważniejsze, gospodarka światowa
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz