Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Konflikt w Syrii. Będzie weto w ONZ?

0
Podziel się:

Rosja zawetuje projekt rezolucji ONZ dotyczący przekazania sprawy syryjskiej wojny domowej do Międzynarodowego Trybunału Karnego.

Konflikt w Syrii. Będzie weto w ONZ?
(CHINE NOUVELLE/SIPA/EAST NEWS)

Rosja zawetuje projekt rezolucji ONZ dotyczący przekazania sprawy syryjskiej wojny domowej do Międzynarodowego Trybunału Karnego, jeśli kwestia ta zostanie poddana pod głosowanie na forum Rady Bezpieczeństwa - oświadczyło dziś rosyjskie MSZ.

12 maja Francja przekazała członkom Rady Bezpieczeństwa ONZ szkic rezolucji, w którym postuluje się przekazanie do MTK w Hadze sprawy syryjskiego konfliktu w celu ewentualnego ścigania zbrodni wojennych i zbrodni przeciwko ludzkości.

O stanowisku Rosji poinformowała dziś agencja Interfax, powołując się na wiceszefa rosyjskiego ministerstwa spraw zagranicznych Giennadija Gatiłowa. Rada Bezpieczeństwa ONZ liczy 15 członków, w tym pięciu członków z prawem weta. Oprócz Rosji są to: Wielka Brytania, Francja, USA i Chiny.

Rosja od początku ponad trzyletniego konfliktu w Syrii pozostaje sojusznikiem syryjskiego prezydenta Baszara el-Asada. Przy wsparciu Chin zablokowała już trzy rezolucje potępiające władze w Damaszku i grożące im sankcjami, dostarcza też broń stronie rządowej.

W ubiegłym roku zaangażowanie Rosji uchroniło Syrię także przed odwetowym atakiem USA za użycie pod Damaszkiem 21 sierpnia ubiegłego roku gazów bojowych, co spowodowało śmierć ponad tysiąca cywilów. W ramach zaproponowanego przez Rosję i zaaprobowanego przez USA porozumienia Syria zgodziła się zlikwidować całość swego chemicznego arsenału, obejmującego łącznie około 1300 ton gazów bojowych i substancji wyjściowych do ich produkcji. Nadzorowanie tego przedsięwzięcia Rada Bezpieczeństwa ONZ powierzyła Organizacji do spraw Zakazu Broni Chemicznej (OPCW).

Konflikt w Syrii wybuchł w marcu 2011 r. Według syryjskich obrońców praw człowieka w wojnie zginęło co najmniej 162 tys. ludzi.

Czytaj więcej w Money.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)