Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Konflikt w Syrii. Dzieci mogą być kolejnymi ofiarami wojny

0
Podziel się:

- Jeśli nie zadziałamy szybko, cała generacja niewinnych osób stanie się na trwałe ofiarami strasznej wojny w Syrii - powiedział wysoki komisarz ONZ ds. uchodźców Antonio Guterres.

Konflikt w Syrii. Dzieci mogą być kolejnymi ofiarami wojny
(Xinhua/Photoshot/Reporter)

Coraz częściej dzieci, które uciekły wraz z innymi uchodźcami z Syrii do krajów ościennych, nie uczą się, ale muszą pracować, często za marną płacę - wynika z ogłoszonego dziś raportu Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców (UNHCR).

Jest to pierwszy pogłębiony raport UNHCR poświęcony losowi dzieci syryjskich od początku wybuchu konfliktu wewnętrznego w tym kraju w marcu 2011 roku.

_ Jeśli nie zadziałamy szybko, cała generacja niewinnych osób stanie się na trwałe ofiarami tej strasznej wojny _ - powiedział wysoki komisarz ONZ ds. uchodźców Antonio Guterres. Również hollywoodzka aktorka Angelina Jolie, specjalna wysłanniczka UNHCR, zaapelowała do świata, by _ zapobiegł katastrofie pokolenia dzieci syryjskich _.

Według raportu 385 tys. dzieci syryjskich jest dziś uchodźcami w Libanie, 294 tys. trafiło do Turcji i zaledwie o kilka tysięcy mniej do Jordanii. Ponad 77 tys. dzieci z Syrii znalazło się w Iraku, ponad 56 tys. w Egipcie i ponad 7600 w Afryce Północnej.

Z ustaleń UNHCR wynika, że więcej niż 3 700 dzieci syryjskich wśród uchodźców nie ma rodziców i opiekunów, a w ponad 70 tysiącach rodzin brakuje ojca. Liczne rodziny, które uciekły z Syrii, znalazły się bez środków do życia i wysyłają dzieci do pracy. W Jordanii i Libanie pracują, za marną płacę i niekiedy w niebezpiecznych warunkach, nawet siedmioletnie dzieci z Syrii. Spośród 680 firm działających w jordańskim obozie dla uchodźców w Zaatari większość zatrudnia dzieci. W 11 z 12 muhafaz (prowincji) Jordanii niemal połowa gospodarstw domowych syryjskich uchodźców utrzymuje się częściowo lub całkowicie z pieniędzy zarabianych przez dzieci.

W rezultacie większość dzieci-uchodźców z Syrii nie uczy się. W Jordanii do szkół nie chodzi ponad połowa syryjskich dzieci w wieku szkolnym, w Libanie około 200 tys. dzieci w tym wieku zostanie zapewne pozbawionych możliwości nauki do końca bieżącego roku.

Innym niepokojącym symptomem jest wielka liczba urodzonych na uchodźstwie niemowląt, które nie mają aktu urodzenia - dokumentu niezbędnego, by nie stały się bezpaństwowcami.

Według ONZ wśród 2,2 mln uchodźców syryjskich ponad połowę stanowią dzieci.

Konflikt wewnętrzny w Syrii trwa 2 lata i 9 miesięcy. Liczba ofiar śmiertelnych szacowana jest na 120 tysięcy. UNHCR wciąż apeluje do wspólnoty międzynarodowej, by wsparła kraje sąsiadujące z Syrią, tak by wciąż mogły utrzymać otwarte granice dla uciekających cywilów.

Czytaj więcej w Money.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)