Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Konflikt w Syrii. ONZ: już milion dzieci uciekło z kraju

0
Podziel się:

Dzieci stanowią połowę wszystkich syryjskich uchodźców.

Jeden z obozów dla uchodźców
Jeden z obozów dla uchodźców (Xinhua/Photoshot/Reporter)

Już milion dzieci uciekło z ogarniętej wojną domową Syrii - poinformowały w piątek dwie instytucje ONZ. Dzieci stanowią połowę wszystkich syryjskich uchodźców.

Kolejne dwa miliony nieletnich obywateli Syrii zostały przesiedlone i często są celem ataków lub werbunku do oddziałów zbrojnych, co jest niezgodne z międzynarodowym prawem humanitarnym - twierdzi Urząd Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców (UNHCR) oraz Fundusz Narodów Zjednoczonych Pomocy Dzieciom (UNICEF).

_ Młodzież z Syrii traci domy, bliskich i przyszłość. Nawet jeśli uda im się pokonać granicę i znaleźć się w bezpiecznym miejscu, to i tak walczą z traumą, są w depresji i potrzebują jakichś powodów do nadziei _ - napisał w oświadczeniu Antonio Guterres, który kieruje UNHCR.

Szef UNICEF Anthony Lake dodał, że wśród 100 tys. ofiar śmiertelnych konfliktu syryjskiego jest 7 tys. dzieci. _ Wszyscy musimy się wstydzić, bo mimo wysiłków na rzecz złagodzenia cierpienia tych, którzy zostali dotknięci przez konflikt, społeczność międzynarodowa nie wypełniła swojego obowiązku w stosunku do tych dzieci. Musimy się zatrzymać i zapytać, dlaczego te dzieci wciąż się na nas zawodzą _ - zaznaczył Lake.

Przed wojną w Syrii uciekły prawie 2 mln obywateli tego kraju, którzy trafili następnie do Turcji, Libanu, Iraku, Jordanii i krajów Afryki Północnej. Wśród nich jest 40 tys. syryjskich Kurdów, którzy w ciągu tygodnia dotarli do autonomicznego regionu kurdyjskiego w północnym Iraku. Fala uchodźców zaczęła tam napływać 15 sierpnia, gdy lokalne władze zniosły ograniczenia w ruchu granicznym między irackim Kurdystanem a Syrią.

Czytaj więcej w Money.pl
Wstrząsające doniesienia o sytuacji w Syrii W konflikcie syryjskim zginęło już ponad 100 tysięcy ludzi - oświadczył sekretarz generalny ONZ Ban Ki Mun, który zaapelował też o ponowienie prób zorganizowania konferencji pokojowej.
Miliony Syryjczyków bez dostepu do żywności Sytuacja może się jeszcze pogorszyć w 2014 roku, jeśli wciąż będzie trwał konflikt w Syrii .
Już ponad 100 tysięcy zabitych w Syrii Informuje Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka, które ma swą siedzibę w Londynie.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)