Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Koniec atomu w Niemczech. Jest termin

0
Podziel się:

Do 2022 roku Berlin zrezygnuje z korzystania z energii atomowej,
ustaliły partie rządzącej koalicji .

Koniec atomu w Niemczech. Jest termin
(Stefan Kühn/CC/Wikipedia)

Do 2022 roku Niemcy zrezygnują z korzystania z energii atomowej - ustaliły nad ranem, po 13-godzinnym spotkaniu, partie niemieckiej koalicji rządzącej.

Większość z 17 elektrowni atomowych w Niemczech zostanie wyłączona do 2021 roku. Trzy siłownie będą jednak w razie potrzeby produkować prąd do 2022 roku. Mają one pełnić rolę bufora bezpieczeństwa w sytuacji, gdyby proces przechodzenia na odnawialne źródła energii nie postępował w zakładanym tempie i krajowi groziłyby deficyty energii elektrycznej - ustaliła agencja dpa, powołując się na źródła w koalicji.

Trwale wygaszonych zostanie siedem najstarszych siłowni oraz elektrownia Kruemmel, która po wielokrotnych awariach jest wyłączona od 2009 roku.

Jedna z przeznaczonych do wygaszenia elektrowni pozostanie w odwodzie jako _ zimna rezerwa _ - postanowiono. Gdyby wystąpiły niedobory w zaopatrzeniu w energię elektryczną, wygaszony reaktor można będzie szybko włączyć i za jego pomocą wyrównać deficyt. Koszt utrzymania takiej elektrowni szacuje się na 50 mln euro rocznie. W tym kontekście wymienia się siłownie: Philippsburg I w Badenii-Wirtembergii oraz Biblis B w Hesji. Decyzję w tej sprawie podejmie Niemiecka Federalna Agencja ds. Sieci (Bundesnetzagentur).

Sceptycznie o planie zimnej rezerwy, zwanym też Stand-By, wypowiedział się były minister środowiska i szef SPD Sigmar Gabriel. Jego zdaniem w Niemczech nie ma ani jednej elektrowni, którą można byłoby w ten sposób wykorzystać. Ustalenia koalicji to wyobrażenia, które _ niewiele mają wspólnego _ z rzeczywistymi warunkami technicznymi - ocenił.

Według agencji dpa, współrządzące CDU/CSU oraz FDP postanowiły też utrzymać podatek od elementów paliwowych, który przyniesie budżetowi państwa około 2,3 mld euro rocznie.

W 2010 roku koalicja przeforsowała kontrowersyjną ustawę wydłużającą okres eksploatacji 17 niemieckich elektrowni atomowych o średnio 12 lat poza rok 2022, czyli datę rezygnacji z atomu wyznaczoną w harmonogramie ustalonym jeszcze przez poprzedni rząd Gerharda Schroedera.

Jednak po marcowej katastrofie w japońskiej elektrowni Fukushima nastąpił zwrot w niemieckiej polityce atomowej. Kanclerz Angela Merkel ogłosiła trzymiesięczne moratorium na wdrożenie tej ustawy, nakazała kontrolę wszystkich reaktorów i przejściowe wyłączenie siedmiu najstarszych elektrowni sprzed 1980 r.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/179/t97971.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/niemcy;zamkna;dwie;elektrownie;atomowe,131,0,793731.html) Niemcy zamkną dwie elektrownie atomowe Kanclerz Angela Merkel wstrzymała na trzy miesiące realizację ustawy przedłużającej eksploatację 17 swoich elektrowni atomowych. Tym samym dwie z nich zostaną zamknięte.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/3/t95747.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/niemieckie;atomowki;postoja;jeszcze;12;lat,18,0,683026.html) Niemieckie atomówki postoją jeszcze 12 lat? Taką koncepcję polityki energetycznej przyjął rząd Angeli Merkel.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/252/t97788.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/za;25;lat;swiat;bedzie;zuzywal;o;1;3;energii;wiecej,224,0,715232.html) Za 25 lat świat będzie zużywał o 1/3 energii więcej Takie są najnowsze szacunki Międzynarodowej Agencji Energetycznej.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)