Notowania

polska
19.06.2008 11:25

Koniec dorszowej wojny z Unią

Polska ma zgodę na połowy dalekomorskie. Wycofujemy skargę z ETS.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/ Stefan Kraszewski)

*Polska kończy wielomiesięczny konflikt z Komisją Europejską w sprawie połowów dorsza. Warszawa wycofuje skargę z Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości, bo mamy zgodę Brukseli na połowy dalekomorskie. *

Spór rozpoczął się jesienią ubiegłego roku, kiedy Komisja Europejska zakazała połowów dorsza w związku z przekroczeniem przez naszych rybaków limitów i groziła wysokimi karami. Polska zaskarżyła tę decyzję do unijnego Trybunału. W wyniku negocjacji Bruksela złagodziła kilka miesięcy temu karę dla polskich rybaków - zmniejszyła spłatę przełowienia i rozłożyła ją na 4 lata.

* **ZOBACZ TAKŻE:**
* [ Do września koniec z połowami dorszy ]( http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/do;wrzesnia;koniec;z;polowami;dorszy,33,0,343329.html )
* [ Polscy rybacy będą demonstrować w Brukseli ]( http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/polscy;rybacy;beda;demonstrowac;w;brukseli,229,0,296677.html )

Polska zapowiadała już wtedy, że jest gotowa wycofać skargę z Trybunału, ale ostateczną decyzję uzależniała od zgody Brukseli na połowy dalekomorskie. Komisja Europejska właśnie zezwoliła, by nasi rybacy wypływali na łowiska Mauretanii jeszcze w tym roku, natomiast w przyszłym będą możliwe połowy na Południowym Pacyfiku. Polska rozpoczęła już rejestrację dwóch nowoczesnych trawlerów dalekomorskich. To największa inwestycja w polskim rybołówstwie od lat 70-tych - mówią przedstawiciele rządu. Dzięki temu połowy dalekomorskie wzrosną pięciokrotnie.

Tagi: polska, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, gospodarka polska, IAR
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz