Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Koniunktura w handlu poprawiła się, ale nadal wskaźniki są złe

0
Podziel się:

W marcu poprawiła się koniunktura w handlu detalicznym, ale nadal jej wskaźnik jest ujemny. Wciąż też jest on gorszy, niż w w tym samym miesiącu w latach poprzednich

- poinformował w środę Główny Urząd Statystyczny.

W marcu wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury w handlu detalicznym wzrósł z minus 20 w lutym do minus 13.

Wśród badanych przedsiębiorstw 18 proc. oceniało koniunkturę pozytywnie, a 31 proc. negatywnie. Pozostałe przedsiębiorstwa uznały, że ich sytuacja nie uległa zmianie.

W marcu przedsiębiorstwa handlowe lepiej, niż w lutym oceniały bieżącą sprzedaż. Przyszłą sprzedaż oceniano pozytywnie, co może wpłynąć zasadniczo na wzrost zamówień na towary składane u dostawców.

Sytuacja finansowa przedsiębiorstw pozostanie nadal niezadowalająca. Mimo to, nie przewiduje się zmniejszenia skali zwolnień pracowników. Wolniej za to mogą rosnąć ceny.

Znów najlepszą koniunkturę odnotowano w jednostkach największych, zatrudniających 250 i więcej osób. W pozostałych klasach mniejszych przedsiębiorstw koniunkturę w dalszym ciągu oceniano negatywnie, najgorzej w jednostkach o liczbie pracujących od 10 do 49 osób.

W największych sklepach, o liczbie pracujących 250 i więcej osób wzrost koniunktury był spowodowany w głównej mierze znacznym wzrostem bieżącej sprzedaży oraz widoczną poprawą sytuacji finansowej tych placówek.

W przedsiębiorstwach najmniejszych, o liczbie pracujących do 9 osób, ogólny klimat koniunktury był nadal oceniany negatywnie, choć mniej pesymistycznie niż w lutym.

W poszczególnych branżach handlu detalicznego sytuacja była także zróżnicowana. Ogólny klimat koniunktury oceniano w marcu pesymistycznie - choć na skalę mniejszą niż w lutym - w jednostkach wszystkich branż.

Najmniej negatywną koniunkturę odnotowali sprzedawcy żywności - wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury w tej branży wyniósł minus 7, wobec minus 16 w ubiegłym miesiącu.

W branżach: włókno, odzież, obuwie wskaźnik koniunktury wyniósł minus 16 w marcu, wobec minus 33 w ubiegłym miesiącu. W branżach: meble, rtv, agd wskaźnik koniunktury utrzymał się w marcu na poziomie zbliżonym do wskazań z lutego i wyniósł minus 22, natomiast w branży pojazdy mechaniczne spadł on w marcu do poziomu minus 23, wobec minus 18 w lutym.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)