Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Koniunktura w handlu poprawiła się w stosunku do czerwca

0
Podziel się:

Wskaźnik koniunktury w handlu detalicznym wzrósł w lipcu do minus 14 pkt, czyli poprawił się wobec czerwca, ale nadal jest gorszy, niż w analogicznym miesiącu 7 poprzednich lat

- poinformował w piątek Główny Urząd Statystyczny.

Wśród badanych przedsiębiorstw 15 proc. sygnalizowało poprawę koniunktury, a 29 proc. pogorszenie. Przedsiębiorstwa handlowe odnotowały w lipcu nieco mniejsze ograniczenia sprzedaży niż miesiąc wcześniej, a także mniejsze trudności w bieżącym regulowaniu zobowiązań finansowych.

Lepsze prognozy sprzedaży mogą wpłynąć na mniejsze niż przewidywano miesiąc wcześniej ograniczenia zamówień na towary składane u dostawców.

Przedsiębiorstwa nadal źle oceniają swoją sytuację finansową, chociaż prognozy na najbliższe miesiące poprawiły się.

W efekcie skala zwolnień pracowników może ulec zmniejszeniu w stosunku do prognoz z czerwca. Przewiduje się wzrost cen na poziomie nieco wyższym do wskazań z ubiegłego miesiąca.

Najmniej pesymistycznie oceniały koniunkturę największe firmy, które zatrudniają więcej, niż 250 osób. Najgorzej oceniano koniunkturę w przedsiębiorstwach o liczbie pracujących do 9 osób.

Firmach, które zatrudniają więcej, niż 250 osób nadal źle oceniają bieżącą sprzedaż i sytuację finansową. Oczekują one jednak znacznego wzrostu sprzedaży w najbliższych miesiącach. Przewidują też wzrost zamówień na towary składane u dostawców. Mimo to w najbliższym miesiącu utrzyma się wysoka skala zwolnień zatrudnionych w największych przedsiębiorstwach.

Ceny oferowanych towarów mogą wzrosnąć w tempie wyraźnie szybszym w stosunku do prognoz z czerwca.

W przedsiębiorstwach najmniejszych, negatywne oceny koniunktury są konsekwencją ograniczeń bieżącej sprzedaży i dużych trudności w regulowaniu zobowiązań finansowych.

Przewidywania sprzedaży w przyszłym miesiącu są także negatywne i gorsze, niż miesiąc wcześniej. Wzrost cen na produkty oferowane przez tę grupę przedsiębiorstw może ulec niewielkiemu spowolnieniu w stosunku do prognozowanego w ubiegłym miesiącu.

Przedsiębiorcy tej grupy przewidują na sierpień dalsze zwolnienia pracowników, chociaż na skalę wyraźnie mniejszą niż w innych firmach handlowych.

W sklepach branży żywnościowej koniunktura była oceniana gorzej, niż w czerwcu. W firmach sprzedających meble, sprzęt rtv i agd wskaźnik koniunktury osiągnął poziom minus 14, wobec minus 30 w czerwcu, w branży pojazdy mechaniczne minus 23, wobec minus 24 w czerwcu.

Natomiast w przedsiębiorstwach odzieżowych, obuwniczych wskaźnik koniunktury poprawił się do minus 25, wobec minus 33 w ubiegłym miesiącu.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)