Notowania

budownictwo
21.02.2013 14:33

Koniunktura w polskim budownictwie. Ocena GUS

W lutym ogólny klimat koniunktury w budownictwie kształtuje się na poziomie minus 30 wobec minus 33 w styczniu.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Gawalkiewicz/REPORTER)

Ogólny klimat koniunktury w budownictwie oceniany jest w lutym 2013 roku nieco mniej pesymistycznie niż w styczniu, ale gorzej niż w analogicznym miesiącu ostatnich trzech lat - wynika z opublikowanych w czwartek badań GUS.

W lutym ogólny klimat koniunktury w budownictwie kształtuje się na poziomie minus 30 wobec minus 33 w styczniu.

_ Poprawę koniunktury sygnalizuje 9 proc. przedsiębiorstw, a jej pogorszenie 39 proc. (przed miesiącem odpowiednio 7 proc. i 40 proc.). Pozostałe przedsiębiorstwa uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie _ - napisano w komunikacie.

Z badań wynika, że utrzymują się niekorzystne oceny portfela zamówień i produkcji budowlano-montażowej, przy nieco bardziej pesymistycznych opiniach dotyczących sytuacji finansowej.

_ Odpowiednie prognozy są mniej niekorzystne od formułowanych w ubiegłym miesiącu. Nadal są sygnalizowane duże opóźnienia w terminowym ściąganiu należności za wykonane roboty budowlano-montażowe _ - podaje GUS.

Badania wskazują również, że dyrektorzy planują znaczące, choć mniejsze niż prognozowano w ubiegłym miesiącu, ograniczanie zatrudnienia.

GUS podaje, że przedsiębiorcy przewidują spadek cen robót budowlano-montażowych zbliżony do zapowiadanego w styczniu.

_ Spośród badanych podmiotów 19 proc. (przed rokiem 21 proc.) planuje prowadzenie prac budowlano-montażowych za granicą _ - wynika z badań.

_ Dyrektorzy tych przedsiębiorstw spodziewają się ograniczenia portfela zamówień na roboty budowlano-montażowe na rynkach zagranicznych, nieco bardziej znaczącego niż oczekiwano przed rokiem _ - informuje GUS.

Czytaj więcej o sytuacji w budownictwie w Money.pl

Tagi: budownictwo, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, gospodarka polska, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz