Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Konsolidacja rafinerii południowych wokół Trzebini

0
Podziel się:

PKN Orlen proponuje rafineriom południowym Czechowice, Glimar i Jasło konsolidację w oparciu o należącą do koncernu Rafinerię Trzebinia. Inwestycje w rozwój tak skonsolidowanej grupy wyniosłyby 300 mln zł

- poinformował w poniedziałek Janusz Wiśniewski wiceprezes PKN Orlen.

"Szacujemy, że z inwestycjami w rafinerie południowe poradzi sobie finansowo Rafineria Trzebinia (RT). Według ogólnych założeń Rafineria Trzebinia przeznaczyłaby na inwestycje z własnych środków 120 mln zł, plus 2,5 raza tyle od banków" - powiedział Wiśniewski.

Dodał, że RT jest już po rozmowach z bankami i ma obietnice kredytów.

"Zasięg finansowy realizowania programu wyniesie 300 mln zł i wykonywałaby go tylko Rafineria Trzebinia, bez sięgania po środki z PKN Orlen" - powiedział.

W ramach programu dla rafinerii południowych PKN proponuje postawienie instalacji do rafinacji parafin w rafinerii Jasło, której koszt PKN Orlen szacuje na 20 mln zł.

Rafinerie miałyby przystąpić do spółki Orlen Asfalty, która ma się zająć produkcją asfaltów.

"Włączenie rafinerii Czechowice, a szczególnie Glimar do tego projektu pozwoli na utrzymanie miejsc pracy i na rozwijanie produkcji asfaltu dla potrzeb Polski południowej" - powiedział Wiśniewski.

Ponadto Rafinerii Czechowice PKN proponuje wspomaganie finansowania budowy instalacji do produkcji PET.

"Projekt produkcji PET butelkowego w rafinerii Czechowice opiera się o dostawy surowca z Płocka. W tej chwili mamy pewien dystans wobec tego projektu, ale prowadzone przez nas rozmowy dają szansę na znalezienie finansowania dla tej inwestycji" - powiedział Wiśniewski.

"Ponadto widzimy możliwość postawienia instalacji do produkcji biodisla w rafineriach Jedlicze i Czechowice" - dodał.

Zdaniem wiceprezesa PKN istnieje również możliwość wykorzystania zdolności magazynowych rafinerii południowych.

"Rafinerie południowe dysponują sporą liczbą zbiorników magazynowych i nasz projekt logistyczny obejmuje ich wykorzystanie (...) Chcielibyśmy te pojemności wykorzystać głównie do benzyn" - powiedział Wiśniewski.

Jego zdaniem realizacja programu nie wiązałaby się z redukcją zatrudnienia w rafineriach południowych.

"W naszym programie jest trzyletnia gwarancja zatrudnienia dla rafinerii południowych. Mamy pomysł, jak zagospodarować nie tylko infrastrukturę, ale również ludzi w spółkach z grup kapitałowych poprzez te projekty" - powiedział.

Program PKN dla rafinerii południowych przewiduje wstrzymanie przerobu ropy naftowej (w tym w Trzebini i Jedliczach) i specjalizację w produkcji smarów i produktów niszowych.

"Żeby dostosować produkcję paliw w rafineriach południowych do obecnie obowiązujących norm, trzeba by wydać średnio 250 mln zł na każdą" - powiedział Wiśniewski.

Jego zdaniem wstrzymanie produkcji w rafineriach południowych przyniosłoby korzyści również dla Skarbu Państwa.

"Wstrzymując przerób ropy w tych rafineriach SP jest w stanie zaoszczędzić kilkadziesiąt mln zł. Dla przykładu, każda z tych rafinerii otrzymuje 120 zł ulgi przewozowej od każdej tony przewiezionej koleją ropy. Biorąc pod uwagę, że rafinerie są w stanie przerobić milion ton ropy, dotacje SP tylko z tytułu ulgi przewozowej wyniosły 120 mln zł" - powiedział Wiśniewski.

"To są ulgi, z której nie korzysta RG ani PKN, gdyż mają rurociągi" - dodał.

Wiśniewski poinformował, że program 10 dni temu został przedstawiony prezesom rafinerii południowych. Powiedział również, że Nafta Polska zna ten program.

Według PKN przerób ropy w rafineriach południowych wynosi niewiele ponad 1 mln ton.

Zdolność przetwórcza Rafinerii Czechowice to 700.000 ton ropy, podczas gdy w ostatnim roku przerób wyniósł 580.000 ton. Zdolność przetwórcza Rafinerii Jasło to 140.000 ton przy przerobie wysokości 82.000 ton. Rafineria Glimar przerabia 140.000 ton przy zdolności 150.000 ton.

Do końca czerwca Rafineria Gdańska ma przedstawić wyniki due diligence (badanie finansowe) prowadzonego w rafineriach południowych Czechowice, Glimar i Jasło.

PKN nie dostał dotąd zgody na badanie tych rafinerii.

wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)