Notowania

obama
14.05.2013 06:40

Kontrole podatkowe grup konserwatywnych. Obama oburzony

IRS to niezależny urząd, który musi działać w sposób neutralny i bezstronny - podkreśli prezydent.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

Prezydent Barack Obama jako _ oburzające _ określił doniesienia, że urząd podatkowy (IRS) poddawał specjalnym kontrolom grupy konserwatywne, m.in. związane z ruchem Tea Party. Jeśli się to potwierdzi, winni zostaną pociągnięci do odpowiedzialności - zapewnił.

_ - Jeśli rzeczywiście personel IRS zaangażował się w te praktyki i umyślnie namierzał grupy konserwatywne, to jest to oburzające i ta sytuacja nie powinna mieć miejsca _ - powiedział Barack Obama w poniedziałek na konferencji prasowej po spotkaniu z premierem Wielkiej Brytanii Davidem Cameronem.

IRS to niezależny urząd, który musi działać w sposób _ neutralny i bezstronny _ - podkreśli prezydent i zaakcentował, że jeśli śledztwo potwierdzi, że tak nie było, odpowiedzialni za tę sytuację muszą zostać pociągnięci do odpowiedzialności. _ Nie będę tej sytuacji tolerował i zapewniam, że ustalimy, co zaszło _ - dodał.

Obama zapewnił też, że pierwszy raz o sprawie dowiedział się z doniesień medialnych.

Rewelacje o szczególnym kontrolowaniu grup konserwatywnych przez IRS ujawniły amerykańskie media, powołując się na raport z audytu inspektora generalnego Departamentu Skarbu. Audyt przeprowadzono po skargach wniesionych w ubiegłym roku przez organizacje konserwatywne, w tym te związane z ruchem Tea Party. Organizacje te skarżyły się, że IRS domagał się od nich nadmiernych informacji, w tym dostarczenia list osób, które przekazywały środki finansowe na ich działalność.

Raport ma być opublikowany w tym tygodniu, ale amerykańskie media już uzyskały dostęp do jego fragmentów.

Jak pisze w poniedziałek _ Washington Post _, z 298 organizacji pozarządowych wybranych do szczegółowej kontroli przez IRS aż 72 miały w nazwie _ Tea Party _, a 13 słowo _ patriot _ (patriotyczny). Dodatkowej kontroli IRS miały też podlegać te organizacje pozarządowe, które krytykowały rząd za nadmierne wydatki lub których celem było _ edukowanie Amerykanów o konstytucji USA _.

Według _ Wall Street Journal _ audyt ujawnia, że o tych niewłaściwych praktykach wiedzieli wysokiej rangi pracownicy IRS już od połowy 2011 roku, czyli na rok przed zapewnieniami ówczesnego szefa IRS Douglasa Shulmana w Kongresie, że urząd podatkowy nie namierzał grup konserwatywnych. _ WSJ _ podkreśla, że uzyskane przez dziennik fragmenty audytu _ nie wyjaśniają, od kogo wyszedł pomysł, by grupy konserwatywne poddać dodatkowej kontroli _.

Już w piątek szefowa biura IRS w Cincinnati w Ohio (odpowiedzialnego za ocenę organizacji pozarządowych) Lois Lerner przeprosiła za - jak to określiła - _ niepoprawne _ i _ niewłaściwe _ praktyki IRS podczas kampanii wyborczej w 2012 roku. Tłumaczyła, że wynikały one z ogromnej liczby wniosków napływających do urzędu podatkowego od organizacji pozarządowych ws. zwolnień od podatków. Lerner zapewniła, że praktyki te zainicjowali pracownicy niższego szczebla IRS i nie były one umotywowane politycznie.

Liczba organizacji politycznych ubiegających się o zwolnienie od podatków dwukrotnie wzrosła od przełomowego wyroku Sądu Najwyższego w 2010 roku, który pozwolił korporacjom i związkom zawodowym zbierać i wydawać nieograniczone środki na kampanie polityczne. Korporacje i związki mogą też rejestrować organizacje korzystające z ulg podatkowych, dopóki ich podstawowym celem nie jest atakowanie czy wspieranie konkretnych kandydatów w wyborach.

Praktyki IRS wywołały oburzenie zwłaszcza wśród członków Partii Republikańskiej. Uchodząca za umiarkowaną senator Susan Collins uznała je w niedzielę za _ prawdziwie przerażające _ i _ wywołujące dreszcze _. Wezwała prezydenta Obamę do przeprosin. _ Prezydent musi jasno oświadczyć, że jest to nie do zaakceptowania w USA _ - powiedziała w telewizji CNN.

Republikanie chcą też wyjaśnienia, kto dokładnie odpowiada za decyzję o kontrolowaniu konserwatywnych organizacji. _ Nie wierzę, by była to grupa pojedynczych pracowników _ - powiedziała Collins. _ Organizacje ze słowem +progressive+ (postępowy) w nazwie jakoś nie były poddane podobnym kontrolom _ - dodała.

_ WSJ _ informuje, powołując się na źródła rządowe, w raporcie znajdzie się zapewnienie urzędników IRS, iż nie otrzymali oni z zewnątrz instrukcji ws. kryteriów, jakimi mają się kierować przy przeprowadzaniu kontroli.

Czytaj więcej w Money.pl
Cameron z Obamą zakończą konflikt w Syrii? To będzie pierwsza wizyta Davida Camerona w USA po zwycięstwie wyborczym Baracka Obamy.
Skandal seksualny w armii. Prezydent oburzony Prezydent Barack Obama zadeklarował konieczność zdecydowanego przeciwstawienia się przestępczości seksualnej w siłach zbrojnych USA, która według opublikowanego we wtorek corocznego raportu Pentagonu na ten temat wykazuje wyraźną tendencję wzrostową.
Putin zadowolony. Pochwalił Amerykanów Prezydent Władimir Putin ma nadzieję, że jego kontakty z prezydentem Barackiem Obamą przyczynią się do jej pogłębienia.
Tagi: obama, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, gospodarka światowa
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz