Notowania

prywatyzacja lot
18.05.2011 14:36

Kontrolowany upadek LOT-u? Grad zaprzecza

Resort Skarbu Państwa chce w ciągu najbliższych 12 miesięcy przygotować i przeprowadzić prywatyzację PLL LOT.

Podziel się
Dodaj komentarz
(kprm.gov.pl)

Resort Skarbu Państwa chce w ciągu najbliższych 12 miesięcy przygotować i przeprowadzić prywatyzację PLL LOT. Pierwszym etapem ma być podwyższenie kapitału spółki, by narodowy przewoźnik lotniczy miał środki na dalszą restrukturyzację - podał minister skarbu.

Aleksander Grad ocenił, że jest szansa na prywatyzację LOT-u w przyszłym roku, zastrzegł jednak, że - po doświadczeniach pierwszej, nieudanej prywatyzacji - proces ten musi być najpierw bardzo dobrze przygotowany.

_ - Ta prywatyzacja w pierwszej kolejności będzie miała etap podwyższenia kapitału w LOT, po to, żeby tę spółkę zasilić kapitałem do jej dalszej restrukturyzacji. Mam nadzieję, że jeszcze w tym roku uda nam się ten proces na tyle zaawansować, żeby w przyszłym roku kończyć _ - powiedział Grad.

Ocenił, że ostatnie lata, kiedy cała branża lotnicza przeżywała kryzys, nie były dobrym czasem na próbę prywatyzacji LOT-u. Teraz, gdy - jak mówił - _ problemy dużych graczy się skończyły _, można spodziewać się większego zainteresowania. Zapewnił, że poprzez wybranego doradcę resort skarbu cały czas prowadzi dialog _ bezpośrednio z potencjalnymi inwestorami _.

_ - Mam nadzieję, że to zainteresowanie, które dzisiaj mamy rozpoznane, przekształci się w ciągu najbliższych 12 miesięcy w prywatyzację LOT-u, która jest jedyną szansa na trwałe funkcjonowanie tej firmy na rynku _ - powiedział minister skarbu.

Grad wskazał, że obecnie w grupie kapitałowej LOT-u jest kilka spółek, gdzie większościowym akcjonariuszem jest nie przewoźnik, a Skarb Państwa; wymaga to uporządkowania. -_ Wspólnie te wszystkie spółki przygotowujemy do prywatyzacji _ - powiedział minister.

Przypomniał, że w ostatnich latach udało się z sukcesem rozwiązać problem w zarządzaniu LOT-em, polegający na posiadaniu blokującego pakietu akcji tej spółki przez syndyka. Wskazał także na postępy w restrukturyzacji firmy.

_ - Rynek brutalnie wymusił wiele programów oszczędnościowych i ratunkowych. W latach 2009-2010 mieliśmy do czynienia z programem ratunkowym dla LOT-u; dziś jesteśmy w lepszej sytuacji, ale to jest spółka, która cały czas wymaga dużego wewnętrznego napięcia - tak po stronie zarządu i po stronie właścicielskiej - żeby konsekwentnie, krok po kroku, restrukturyzować ją finansowo i kapitałowo _ - mówił minister.

Grad stanowczo nie zgodził się ze spekulacjami niektórych obserwatorów rynku, że dokonywane w LOT procesy to _ przygotowanie do kontrolowanego upadku _ tej firmy. - _ Byłbym właścicielem mało odpowiedzialnym, gdybym przygotowywał kontrolowany upadek firmy _ - skomentował.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/240/t81136.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/lufthansa;faworytem;w;wyscigu;po;lot,170,0,786858.html) Lufthansa faworytem w wyścigu po LOT? Za dwa tygodnie powinien być gotowy plan dla prywatyzacji LOT-u. Firma ma trafić na GPW
[ ( http://static1.money.pl/i/h/164/t112036.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/niemcy;chca;panowac;na;polskim;niebie;lot;zniknie,196,0,684484.html) Niemcy chcą panować na polskim niebie. LOT zniknie? Stracimy nie tylko prestiż, ale także być może jedną z najbardziej rozpoznawalnych polskich marek. Po przejęciu przez Lufthansę rola LOT-u zostanie zredukowana do dowożenia Polaków do wielkich lotnisk w Niemczech. Stamtąd będziemy latać dalej w świat.
Tagi: prywatyzacja lot, lot, wiadomości, kraj, wiadmomości, gospodarka, gospodarka polska, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz