Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Kopacz: Producenci szczepionek nie są ich pewni

0
Podziel się:

Firmy nie biorą za nie odpowiedzialności - tłumaczy minister zdrowia.

Kopacz: Producenci szczepionek nie są ich pewni
(kprm.gov.pl)

_ - Firmy nie biorą za niego odpowiedzialności - _ mówi minister zdrowia o *rozmowach _ z co najmniej trzema firmami farmaceutycznymi _ w sprawie zakupu szczepionek przeciw wirusowi grypy A(H1N1).*_ _

_ - Producenci nie są pewni swojego produktu, boją się go wpuścić na wolny rynek, mimo że rejestracja dała taką szansę _- mówiłaEwa Kopaczw Polsat News. - _ Szczepionka ma być kupiona przez rząd. I rząd ma być odpowiedzialny za to wszystko co będzie działo się po szczepieniu _ - zaznaczyła Kopacz.

Minister powiedziała, że chce, żeby to Polacy, po konsultacji z lekarzami, mogli wybrać odpowiednią dla siebie szczepionkę. Wcześniej w wywiadzie dla RMF FM pytana, czy ewentualna obniżka ceny przekonałaby ministra zdrowia do zakupu szczepionek, powiedziała: _ to nie jest kwestia ceny, tylko bezpieczeństwa _.

*Odmiana wirusa A/H1N1 *pojawiła się w kwietniu. Jest to nowy szczep - mieszanka świńskich, ludzkich i ptasich wirusów. Objawy nowej grypy są podobne do tych towarzyszących sezonowej. Występuje gorączka, osłabienie, brak apetytu, kaszel, a u niektórych osób także katar, ból gardła, nudności, wymioty i biegunka. Jednak w większości przypadków choroba przebiega łagodnie.
W piątek rzecznik praw obywatelskichJanusz Kochanowskizapowiedział, że jeżeli do poniedziałku minister zdrowia nie podejmie żadnych działań, zmierzających do zakupu szczepionek, to złoży doniesienie do prokuratury w sprawie zagrożenia epidemiologicznego.

Sprowadzenie zagrożenia epidemiologicznego zagrożone jest karą od sześciu miesięcy do ośmiu lat pozbawienia wolności; w przypadku śmierci człowieka lub uszczerbku na zdrowiu wielu osób - od dwóch do 12 lat.

Wiceminister zdrowiaJakub Szulcodnosząc się do tych słów, oświadczył, że minister zdrowia podlegałaby odpowiedzialności karnej, gdyby nie sprawdziła jakości, skuteczności i bezpieczeństwa szczepionki. Jak mówił, obecnie prowadzone są takie działania. Resort zakupi szczepionkę, kiedy będzie miał gwarancję, że jest ona bezpieczna - dodał. Zaznaczył też, że karą grozi także _ wywieranie wpływu na działalność urzędu _.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)