Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Kopacz zostaje. Większość Sejmu za minister

0
Podziel się:

Zdaniem opozycji minister zdrowia powinna zapłacić stanowiskiem za zbyt niskie nakłady na ochronę zdrowia i kolejki do lekarzy.

Kopacz zostaje. Większość Sejmu za minister
(PAP/Tomasz Gzell)
bEJusGRh

**Sejm odrzucił w czwartek wniosek PiS o wotum nieufności dla minister zdrowia Ewy Kopacz. PiS domagało się odwołania minister m.in. za _ szerokie otwarcie bramy do prywatyzacji szpitali _.

Aktualizacja 18:16

Za poparciem wniosku PiS opowiedziało się 141 posłów, przeciwnych było 248, a 14 wstrzymało się od głosu. Podczas dzisiejszej debaty posłowie PO i PSL zapowiadali, że będą głosowali przeciwko wnioskowi PiS. PJN deklarowało wstrzymanie się od głosu, a SLD miało w nim nie uczestniczyć. Po ogłoszeniu wyniku głosowania znaczna część posłów klaskała.

bEJusGRj

Tusk broni minister i porównuje PiS do eunuchów

_ - Trzeba naprawdę mieć odwagę, mieć gotowość do poświęcenia, kwalifikacje, żeby sprawować urząd, jak to robi minister Ewa Kopacz, i tak wyraźnie odróżniać się od poprzedników _ - bronił swojego ministra premier Tusk. Nawiązując do decyzji o niezakupieniu szczepionek przeciw wirusowi grypy A/H1N1 szef rządu przypomniał, że Kopacz _ jako jedyna w Europie postawiła się firmom farmaceutycznym, a po kilku miesiącach zbierała gratulacje ze wszystkich stolic, które dały się namówić na ten dziwny biznes _.

_ - Panowie stający dzisiaj za wnioskiem o odwołanie minister Kopacz (...) tchórzliwie stanęli po stronie silnej, dysponującej gigantycznymi pieniędzmi machiny propagandowej, a nie po stronie polskiego pacjenta i polskiego podatnika _ - mówił premier.

_ - Jakże dwuznacznie brzmią słowa posła PiS, Bolesława Piechy, kiedy mówi o mętnej wodzie i interesach, jakie łatwiej robić w mętnej wodzie. Tylko przez potrzebę powściągliwości, bo trzeba rozmawiać o pacjentach, a nie o politykach, nie będę przypominał wszystkich okoliczności sprawowania urzędu wiceministra zdrowia przez dzisiejszego wnioskodawcę _ - podkreślił szef rządu.

bEJusGRp

_ - Do dzisiaj pokutuje w waszych głowach taka myśl, że lekarz i pielęgniarka powinni pracować za darmo, w kamaszach, a od czasu do czasu trafiać do więzienia pod fałszywym oskarżeniem. Ja wiem, że to był wasz pomysł na opiekę zdrowotną _ - mówił Tusk do polityków PiS.

Ocenił, że PiS - za swoich rządów - w ogóle nie myślało o pacjencie. _ Wasze działania dotyczące służby zdrowia doprowadziły nie tylko do dramatycznych skutków. Polscy lekarze wyliczyli, ile ludzi umarło z tego powodu, że np. transplantologia, dzięki waszej działalności, legła praktycznie w gruzach w latach 2005-2007 _ - zaznaczył szef rządu.

Zapewnił, że rząd działa w taki sposób, by prawa pacjentów były uznawane w Polsce za jeden z najważniejszych interesów publicznych. Zdaniem Tuska, nigdy nie będziemy mieli pełnej satysfakcji ze stanu ochrony zdrowia. _ _

_ - Wiadomo, że ochrona zdrowia będzie zawsze jednym z najtrudniejszych tematów w każdej debacie publicznej, w każdym kraju - mówił premier. Jego zdaniem, czwartkowa debata i nawet _najbardziej płomienne wystąpienia i tak nie będą wiele warte przy tym, jak oceniają minister Kopacz pacjenci". _ Życzę wszystkim ministrom zdrowia, aby ocena nie polityków, a pacjentów, pielęgniarek i lekarzy była taka, jakiej dopracowała się minister Kopacz po tych czterech latach _ - powiedział szef rządu.

bEJusGRq

Premier - jak tłumaczył - gdy słuchał zastrzeżeń wobec Kopacz, o których mówił w imieniu wnioskodawców Bolesław Piecha, przypomniały mu się słowa Tadeusza Boya-Żeleńskiego, które - choć dotyczyły innej dziedziny życia - pasują do tej sytuacji: _ Krytyk i eunuch z jednej są parafii, obaj wiedzą jak, żaden nie potrafi _.

Kopacz atakuje PiS

Wniosek o wotum nieufności wobec Kopacz PiS złożyło w Sejmie w ubiegłym tygodniu. Uważa ją bowiem za złą minister, fatalnie ocenianą przez Polaków. Zdaniem PiS, Kopacz powinna zapłacić stanowiskiem za _ szerokie otwarcie bramy do prywatyzacji szpitali _. Według opozycji, jej odwołanie może pomóc w zatrzymaniu komercjalizacji polskiej służby zdrowia.

bEJusGRr

W opinii Piechy, który wystąpił w imieniu wnioskodawców ani Kopacz, ani rząd nie przedstawili wizji i kierunku zmian w opiece zdrowotnej.

Poseł zarzucił PO, że pomimo obietnic wyborczych nie zwiększyła nakładów na służbę zdrowia, nie doprowadziła do poprawy zarobków lekarzy i pielęgniarek oraz do skrócenia kolejek do świadczeń medycznych. - _ Działania rządu są działaniami pod publiczkę _ - ocenił Piecha. - _ Non possumus pani minister, dalej nie można _ - mówił podczas sejmowej debaty nad wnioskiem o odwołanie Kopacz.

Zdaniem Piechy, dba ona o dobro pacjenta tylko w hasłach, a nie w ustawach. Mają o tym świadczyć m.in. wydłużające się kolejki do lekarzy. - _ Państwo ulega grupom nacisków, dla których nie liczą się korzystne dla pacjenta efekty leczenia, ale duża liczba kosztownych badań i zabiegów _ - podkreślał poseł.

bEJusGRs

[ ( http://static1.money.pl/i/h/101/t124005.jpg ) ] (http://www.money.pl/archiwum/felieton/artykul/zwolinski;nie;robiac;nic;tez;mozna;mowic;o;sukcesie,133,0,830597.html) Zwoliński: Nie robiąc nic też można mówić o sukcesie
Piecha zarzucił też Kopacz, że chce ona, aby problemy służby zdrowia rozwiązała _ niewidzialna ręka rynku _. - _ Rynek w ochronie zdrowia nie jest rynkiem w tym znaczeniu, które przedstawia PO _ - zaznaczył. - _ Czy państwo mają jakikolwiek dowód, że prywatny leczy lepiej _ - pytał. W ocenie Piechy prywatne szpitale _ robią tylko lepsze wrażenie _. Dodał, że w takich lecznicach istnieje _ selekcja pacjentów _, ponieważ liczy się tam zysk.

Były minister zdrowia w rządzie PiS zarzucił Platformie oszukiwanie wyborców. Jego zdaniem, komercjalizacja służby zdrowia oznacza tak naprawdę jej prywatyzację.
Bolesław Piecha wskazywał, że pełne zastosowanie rozwiązań wolnorynkowych w służbie zdrowia nie może przynieść dobrych skutków. Podkreślał, że rynek usług zdrowotnych znacząco różni się od innych i nie można zastosować tu klasycznej zasady podaż-popyt.

Z kolei Kopacz ocenia zarzuty PiS jako nieprawdziwe i dowodzące ignorancji posłów tego klubu. Uważa, że wniosek o wotum nieufności świadczy o tym, że ochrona zdrowia została wciągnięta w kampanię wyborczą. Minister zdrowia zapewnia, że jej działania są ukierunkowane na dobro pacjentów.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/97/t135521.jpg ) ] (http://www.money.pl/archiwum/mikrofon/artykul/balicki;pod;rzadami;minister;kopacz;pacjenci;sa;bezradni,208,0,830416.html) Balicki: Pod rządami minister Kopacz pacjenci są bezradni
Zdaniem PO, Kopacz jest skutecznym ministrem, który systematycznie realizuje plan reformy systemu ochrony zdrowia. Wśród sukcesów minister posłowie Platformy wymieniają m.in. wzrost nakładów na leczenie, uchwalenie przez Sejm pakietu ustaw zdrowotnych, a także skrócenie kolejek do lekarzy.

Jednak w ocenie PiS, rządy PO i PSL doprowadziły do chaosu w ochronie zdrowia, rządowy pakiet ustaw zdrowotnych prowadzi do prywatyzacji szpitali i nastawienia na zysk. Jego zdaniem, nakłady na ochronę zdrowia są dziś w Polsce zbyt niskie, a kolejki do lekarzy się wydłużają.

PiS zarzuca także Kopacz, że oświadczając w Sejmie, iż polscy patolodzy uczestniczyli w sekcjach wszystkich ofiar katastrofy smoleńskiej, wprowadziła opinię publiczną w błąd. W uzasadnieniu swojego wniosku PiS podkreśla, że minister zdrowia informowała, iż Rosjanie przekopali miejsce katastrofy, by wydobyć wszystkie szczątki ofiar.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/124/t136572.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/raporty/artykul/money;pl;ocenia;rzady;ewy;kopacz;to;stracony;czas,149,0,830101.html) Money.pl ocenia rządy Ewy Kopacz. To stracony czas
Zdaniem PO, taka argumentacja jest _ niegodziwa i niedopuszczalna _, to _ wykorzystywanie tragedii całego narodu do celów politycznych _. Według posłów koalicji, efekty działań rządu PO i PSL są już widoczne m.in. w postaci skrócenia kolejek do lekarzy, wzrostu nakładów na leczenie i polepszenia jego jakości.

Posłowie PO przypominają również, że podczas pandemii grypy A/H1N1 Kopacz, nie mając pewności co do bezpieczeństwa i skuteczności szczepionki, pomimo nacisków firm farmaceutycznych i opozycji, nie zdecydowała się na jej - jak się później okazało - niepotrzebny zakup.

Koalicja jako sukcesy minister zdrowia wymienia modernizację Lotniczego Pogotowia Ratunkowego, wdrożenie nowych programów terapeutycznych, rozwój chemioterapii niestandardowej, a także zakup nowoczesnych urządzeń diagnostycznych - pozytonowej emisyjnej tomografii (PET).

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/181/t86453.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/odwolanie;kopacz;pis;uwielbia;recydywe,7,0,837383.html) Odwołanie Kopacz. _ PiS uwielbia recydywę _ Sejmowa komisja zdrowia zaopiniuje dziś wniosek o wotum nieufności wobec minister zdrowa. Odwołania Ewy Kopacz chce Prawo i Sprawiedliwość.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/68/t134724.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/arlukowicz;nie;czyham;na;stolek;ewy;kopacz,51,0,833075.html) Arłukowicz: Nie czyham na stołek Ewy Kopacz Nowy minister w kancelarii premiera Bartosz Arłukowicz zapowiedział w piątek, że będzie przekonywał polityków PO do poparcia ustawy o związkach partnerskich oraz refundacji zabiegów in vitro.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/36/t85796.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/koalicja;murem;za;kopacz;sld;sie;waha,241,0,831217.html) Koalicja murem za Kopacz. SLD się waha SLD, choć krytycznie ocenia minister, jeszcze nie zdecydował, czy poprze wniosek o jej odwołanie.
bEJusGRK
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)