Notowania

górnictwo w polsce
03.09.2011 10:20

Kopalnie zaskakują. Mają pieniądze na rozwój

Zysk spółek węglowych w pierwszym półroczu 2011 r. wyniósł około 1 mld zł. Pieniądze będą przeznaczone na rozwój.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)

*Zysk spółek węglowych w pierwszym półroczu 2011 r. wyniósł około 1 mld zł i był prawie 2,5-krotnie wyższy od uzyskanego rok wcześniej - poinformował wicepremier, minister gospodarki Waldemar Pawlak. Dodał, że zyski tych przedsiębiorstw będą przeznaczane na ich rozwój. *

_ - To pokazuje, że sektor nie tylko jest odporny na kryzys, ale że rośnie popyt na jego produkcję. Cieszę się, że górnictwo zahamowało tendencję spadkową wydobycia _ - zaznaczył komentując wyniki finansowe przedsiębiorstw górniczych.

Pawlak przypomniał, że w pierwszym półroczu ubiegłego roku zysk spółek węglowych wyniósł 281,8 mln zł.

W I połowie br. firmy te wydobyły 37,5 mln ton węgla minimalnie mniej niż w tym samym okresie ubiegłego roku.

Rośnie sprzedaż - wyniosła 38,7 mln ton (wzrost o ok. 8,5 proc.) - oraz przychody ze sprzedaży węgla. W I połowie roku przedsiębiorstwa górnicze uzyskały z tego tytułu 13,1 mld zł, czyli o ok. 31 proc. więcej w porównaniu z analogicznym okresem 2010 r. _ Poprawiło to płynność finansową i rentowność spółek górniczych _ - ocenił Pawlak. Jego zdaniem dzięki temu były one w stanie utrzymać wysoki poziom nakładów inwestycyjnych. W I półroczu 2011 r. przeznaczyły na ten cel 1,4 mld zł, o 363 mln więcej niż w pierwszej połowie 2010 r.

_ - Planujemy utrzymać dotychczasową politykę dywidendową wobec nadzorowanych spółek węglowych i przeznaczać zyski górniczych przedsiębiorstw na ich rozwój _ - poinformował minister gospodarki.

Zachowane zostaną zaplanowane w budżecie państwa wpływy z dywidend od tych spółek, jak również zasady podziału zysku przyjęte wË™prospekcie emisyjnym Jastrzębskiej Spółki Węglowej. W opinii Pawlaka pozwoli to kopalniom utrzymać na odpowiednim poziomie bazę zasobów iË™wË™konsekwencji wpłynie na ich rynkową konkurencyjność.

O kondycji polskich kopalń czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/66/t74818.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/spolki;weglowe;maja;rekordowe;zyski,245,0,876789.html) Miliardowe zyski kopalni. To duży postęp Ponad 1 mld 132 mln zł zysku wypracowały w pierwszych pięciu miesiącach tego roku spółki węglowe należące do Skarbu Państwa.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/69/t74821.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/gorniczy;gigant;chce;pozbyc;sie;dlugow,114,0,846194.html) Górniczy gigant chce pozbyć sie długów Przyjęcie nowej strategii Kompanii Węglowej, zmiany organizacyjne oraz większą aktywność w działaniach na rzecz umocnienia pozycji węgla w Europie zapowiada jej nowa prezes, Joanna Strzelec-Łobodzińska.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/29/t85021.jpg ) ] (http://manager.money.pl/ludzie/portrety/artykul/kobieta;szefowa;najwiekszej;firmy;gorniczej,88,0,845656.html) Kobieta szefową największej firmy górniczej Joanna Strzelec-Łobodzińska, która przez ostatnie 2,5 roku nadzorowała górnictwo jako wiceminister gospodarki, została nowym prezesem Kompanii Węglowej.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/134/t135558.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/protest;gornikow;kosztowal;65;tys;zl,55,0,798519.html) Protest górników kosztował 65 tys. zł Chodzi o zniszczenia elewacji siedziby Holdingu po ubiegłotygodniowych protestach.
Tagi: górnictwo w polsce, kopalnie, górnictwo, surowce, kraj, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, gospodarka polska
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz