Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Korea Północna kpi z ONZ. Mimo sankcji nadal handluje

Reżim Kim Dzong Una znalazł sposób na ominięcie sankcji. Pomaga mu w tym Władimir Putin.

Podziel się
Dodaj komentarz
(REUTERS)
Mimo międzynarodowego ostracyzmu, Pjongjang trzyma się mocno

Korea Północna sprzedaje tym samym węgiel krajom, których uważa za swoich największych wrogów - Korei Południowej i Japonii.

Eksport węgla to jeden z głównych sposobów Korei Północnej na zdobycie dewiz. Ale od sierpnia ten kanał dopływu twardej waluty stał się problematyczny. Wszystko ze względu na sankcje, które na Pjongjang nałożyła Organizacja Narodów Zjednoczonych. Stało się tak po kolejnych atomowych próbach dyktatury.

Jednak od tego czasu co najmniej z Korei Północnej popłynęły co najmniej trzy transporty węgla. Zawinęły one do rosyjskich portów. Stamtąd poszły dalej.

Gdzie? Do dwóch największych przeciwników Korei Północnej w regionie, tj. sąsiadów z Seulu oraz Japonii.

"Całkowite zniszczenie Korei Północnej"

Rosja zaprzecza oskarżeniom i zapewnia, że wykonuje decyzję Rady Bezpieczeństwa w sprawie sankcji na Pjongjang. Ale rzecznik prasowy amerykańskiego Departamentu Stanu ma odmienne zdanie. – To jasne, że Rosja musi w tej sprawie zrobić więcej. Wszyscy członkowie ONZ są zobowiązani do przestrzegania sankcji. I tego właśnie od nich oczekujemy – powiedział.

Warto przy tym powiedzieć, że podobnego mechanizmu omijania restrykcji używały separatystyczne prorosyjskie republiki na wschodzie Ukrainy. Wysyłały one węgiel najpierw do Rosji, a stamtąd eksportowały go na inne rynki. Proceder ten uprawiano m. in. za pomocą zarejestrowanej w Katowicach spółki Doncoaltrade. Od piątku znajduje się ona na czarnej liście amerykańskiego Departamentu Stanu.

Tagi: Korea Północna, wiadomości, gospodarka, najważniejsze, gospodarka światowa
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
29-01-2018

tomaszŁNa tym zdjęciu taki słodki bubelek genetyczny . Prawie jak Kaczyński .

28-01-2018

MaxOczywiście Jak Rosja cos mówi to jest to prawda. Jak zawsze.

29-01-2018

xyzBrawo Korea Północna!

Rozwiń komentarze (18)