Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Korea Płn. proponuje USA bezpośrednie rozmowy w sprawie bezpieczeństwa

0
Podziel się:

Waszyngton nie prowadził bezpośrednich rozmów z Pjongjangiem od 2009 roku.

Korea Płn. proponuje USA bezpośrednie rozmowy w sprawie bezpieczeństwa
(Xinhua/Photoshot/Reporter)

Władze Korei Północnej wystąpiły z propozycją przeprowadzenia z USA bezpośrednich rozmów na tematy bezpieczeństwa i polityki nuklearnej.

Komisja Obrony Narodowej KRLD, na czele której stoi północnokoreański przywódca Kim Dzong Un, za pośrednictwem państwowych mediów wydała oświadczenie, zgodnie z którym oferuje rozmowy na wysokim szczeblu, mające na celu złagodzenie napięć i omówienie ostatecznych warunków zakończenia wojny koreańskiej.

Komisja - jak podała - chce przeprowadzić _ poważne rozmowy na różne tematy _, w tym chce poruszyć kwestię rozbrojenia atomowego. Waszyngton może podjąć decyzję w sprawie czasu i miejsca przeprowadzenia rozmów, ale nie powinien stawiać żadnych warunków - brzmiało oświadczenie.

Waszyngton nie prowadził bezpośrednich rozmów z Pjongjangiem od 2009 roku.

AP zwraca uwagę, że w ostatnich tygodniach w Korei Północnej zdjęto plakaty i transparenty wzywające do _ zniszczenia imperialistycznych amerykańskich najeźdźców _.

Z drugiej strony Korea Północna w minionych latach przeprowadziła trzy próby nuklearne, które nie tylko osłabiły jej pozycję negocjacyjną, ale także pogorszyły relacje z jedynym sojusznikiem - Chinami.

Napięcie na Półwyspie Koreańskim wzrosło w następstwie przeprowadzonego w lutym trzeciego północnokoreańskiego testu nuklearnego, na co Rada Bezpieczeństwa ONZ zareagowała rozszerzeniem międzynarodowych sankcji wobec Pjongjangu.

W odpowiedzi Korea Północna ogłosiła, że nie będzie więcej uznawała kończącego wojnę koreańską rozejmu z 1953 roku, ani żadnych innych porozumień odprężeniowych z Południem. Zagroziła także dokonaniem rakietowego uderzenia nuklearnego na USA.

Pjongjang zamknął też park przemysłowy Kaesong. Ten kompleks, otwarty pod koniec 2004 roku, był jednym z najistotniejszych przejawów odprężenia między obu państwami koreańskimi. Pracowało w nim ok. 53 tys. północnokoreańskich robotników i - przy pełnej obsadzie - 800 Koreańczyków z Południa.

Czytaj więcej w Money.pl
Ich rakiety nie są groźne dla Ameryki? Korea Północna nie opanowała jeszcze technologii miniaturyzacji, potrzebnej do zbudowania pocisku nuklearnego - powiedział przedstawiciel władz USA.
ONZ: Korei Płn. pracuje nad bombą atomową Poufny raport oenzetowskich ekspertów ostrzega!
Odpalą pociski jednocześnie z różnych miejsc W ostatnim czasie na Półwyspie Koreańskim nastąpił znaczny wzrost napięcia.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)