Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Korea Północna chce rozmów o programie atomowym

0
Podziel się:

Korea Północna chce rozmawiać o swym programie atomowym, ale w węższym niż dotychczas gronie.

Korea Północna chce rozmów o programie atomowym
(AP/Fotolink/East News)
bEDNaaad

O tajnych rozmowach przedstawicieli Korei Północnej i Chin pisze południowokoreańska agencja prasowa Yonhap. Tymczasem wizytę w Pjongjangu składa główny negocjator chińskiego rządu.

Wicemarszałek północnokoreańskiej armii Choe Ryong-hae miał podczas majowej wizyty w Pekinie złożyć chińskim władzom propozycję wznowienia negocjacji rozbrojeniowych. Do tej pory prócz obydwu państw koreańskich brały w nich udział Chiny, Stany Zjednoczone, Japonia i Rosja.

Pjongjang chce z nich wykluczyć przedstawicieli dwóch ostatnich państw i prócz Seulu rozmawiać bezpośrednio jedynie z Pekinem i Waszyngtonem. Informacje te, powołując się na anonimowe źródła, podaje dziś Agencja Yonhap. Północna Korea poinformowała tymczasem, że wizytę w Pjongjangu rozpoczął właśnie główny chiński negocjator rozbrojeniowy, Wu Dawei.

bEDNaaaf

Impas w rozmowach sześciostronnych trwa od 2008 roku. Stany Zjednoczone żądają, aby przed wznowieniem negocjacji Korea Północna pozbyła się instalacji nuklearnych.

Czytaj więcej w Money.pl
To ostatni dzień. Czy są szanse na przełom? ONZ i Iran rozpoczęły drugi i ostatni dzień rozmów w sprawie programu jądrowego prowadzonego przez rząd w Teheranie.
Korea Północna odpala rakiety. Znowu blef? W weekend Korea Północna przeprowadziła cztery testy rakiety krótkiego zasięgu. Korea Południowa potępiła te prowokacje, lecz jednocześnie zaapelowała do północnokoreańskiego reżimu o dialog.
Test atomowy w Korei? Jest potwierdzenie Organizacja Traktatu o Całkowitym Zakazie Prób z Bronią Jądrową (ang. CTBTO) poinformowała o wykryciu radioaktywnych gazów szlachetnych, których pochodzenie można przypisać testowi nuklearnemu.
bEDNaaaG
KOMENTARZE
(0)