Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Korupcja w ZUS. Oskarżony na razie bez procesu

0
Podziel się

Dyrektor szczecińskiego oddziału miał między innymi przyjąć zegarek, telewizor, zestaw kina domowego oraz skorzystać z rejsu promem do Ystad w Szwecji.

Korupcja w ZUS. Oskarżony na razie bez procesu
(Bartosz Krupa/East News)
bEripIJh

Z powodu choroby jednego oskarżonych nie ruszył proces w sprawie korupcji w ZUS, który był *przed szczecińskim sądem*. Wśród oskarżonych jest były prezes tej instytucji Sylwester R., któremu prokuratura zarzuca przyjmowanie od podwładnych i kontrahentów ZUS korzyści majątkowych.

Sąd Rejonowy w Szczecinie wyznaczył ponowny termin rozpoczęcia procesu na 2 października.

Akt oskarżenia w tej sprawie, oprócz Sylwestra R., obejmuje również byłego szefa oddziału szczecińskiego ZUS Tadeusza D. oraz siedem osób, m.in. byłych dyrektorów oddziałów ZUS w Jaśle, Nowym Sączu, Łodzi. Wszystkim prokurator zarzucił korupcję. Oskarżeni nie przyznali się do winy. Wszyscy będą odpowiadać przed sądem z wolnej stopy.

bEripIJj

- _ Obrońca Tadeusza D. dostarczył zwolnienie lekarskie oskarżonego, który przebywa w szpitalu _ - poinformował dziennikarzy wiceprezes sądu Artur Witek.

Prokurator oskarżył Sylwestra R. o przyjmowanie od podwładnych i kontrahentów Zakładu korzyści majątkowych, np. od dyrektorów oddziałów ZUS miał przyjąć zegarek, telewizor, zestaw kina domowego oraz skorzystać z wykupionego przez nich rejsu promem do Ystad w Szwecji.

Były prezes ZUS miał przyjmować łapówki także od innych osób, m.in. w postaci nieodpłatnego pobytu w wojskowym uzdrowisku w Ciechocinku oraz korzystania z zabiegów leczniczo-rehabilitacyjnych. Według prokuratora R. w zamian za darmową naprawę samochodów miał nakłaniać swoich pracowników do zawieszenia postępowania egzekucyjnego przeciwko jednemu z płatników ZUS.

Dyrektora szczecińskiego oddziału Zakładu Tadeusza D. oskarżono o wręczanie łapówek prezesowi. Byli urzędnicy mieli też przy pomocy jednego z oskarżonych przedkładać fałszywe faktury za wyjazdy służbowe, za co otrzymywali zwrot pieniędzy z ZUS. Były szef szczecińskiego oddziału ZUS miał też - według prokuratora - żądać od jednego z przedsiębiorców 30 tys. zł w zamian za przychylność w otrzymywaniu zleceń i kontraktów z Zakładu.

bEripIJp

Śledczy na poczet kar zajęli mienie oskarżonych warte blisko 300 tys. zł, w tym nieruchomości, samochody i gotówkę. Sylwester R. trafił do aresztu we wrześniu 2009 r., po tym jak jego i czterech innych mężczyzn zatrzymali funkcjonariusze ABW. Opuścił areszt pół roku później po wpłaceniu 200 tys. zł kaucji. W areszcie przebywał też Tadeusz D.

Za wręczanie łapówek grozi do ośmiu lat więzienia. Za ich przyjmowanie, połączone z zachowaniem stanowiącym naruszenie przepisów prawa lub uzależnianiem od łapówki wykonania czynności służbowej, grozi do 10 lat pozbawienia wolności.

Do odrębnego postępowania wyłączono inne wątki śledztwa. W tej cześci śledztwa powstał drugi akt oskarżenia, który trafił do szczecińskiego sądu okręgowego, proces ma ruszyć 4 października. Oskarżeniem objęto w nim 15 osób, w tym także b. prezesa Zakładu Sylwestra R. i b. dyrektora oddziału ZUS w Szczecinie Tadeusza D.

Ta część śledztwa dotyczy m.in. nieprawidłowości przy pracach w siedzibach ZUS w Świnoujściu i Myśliborzu. Według prokuratury oskarżeni z tego drugiego aktu oskarżenia, który obejmuje 15 osób, a nie dziewieć osób, których proces miał się rozpocząć w poniedziałek, mieli łącznie narazić ZUS na szkodę rzędu ok. 2 mln zł. Oskarżonym, w zależności od kwalifikacji prawnej czynów, grozi do 8 lub 10 lat więzienia.

bEripIJq
Czytaj więcej w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/43/m265003.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/korupcja;w;polsce;zarzuty;dla;urzednikow;i;przedsiebiorcow;w;szczecinie,178,0,1271218.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Kolejna afera korupcyjna. Postawiono zarzuty Dziewięć osób, w tym szczecińscy przedsiębiorcy i urzędnicy kontroli skarbowej, usłyszeli prokuratorskie zarzuty wręczania bądź przyjmowania łapówek.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/162/m276898.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/zus;na;emerytury;i;renty;brakuje;49;mld;zl,180,0,1355700.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Na emerytury i renty brakuje już 49 mld zł Szef ZUS ujawnia stan finansów. Tegoroczne wydatki wyniosą około 184 mld zł.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/130/m269698.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/korupcja;w;polsce;cbos;9;procent;polakow;dalo;lapowke,27,0,1355291.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Łapówki są niemoralne. Ilu Polaków je daje? Co jedenasty Polak w ostatnich latach wręczył łapówkę - wynika z najnowszego sondażu CBOS.
bEripIJK
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)