Notowania

rosja
12.04.2013 12:51

Kosmodrom Wostocznyj będzie dla specjalistów z wielu państw

Prezydent Rosji Władimir Putin w piątek, w 52. rocznicę pierwszego lotu kosmicznego człowieka, odwiedził budowę kosmodromu Wostocznyj.

Podziel się
Dodaj komentarz
(materiały prasowe ISRO)

*Prezydent Rosji Władimir Putin, który w piątek, w 52. rocznicę pierwszego lotu kosmicznego człowieka, odwiedził budowę kosmodromu Wostocznyj, powiedział, że liczy na to, iż kompleks ten będzie wykorzystywany przez specjalistów z innych państw. *

Podczas wizyty na miejscu budowy kosmodromu w obwodzie amurskim na rosyjskim Dalekim Wschodzie Putin w trakcie łączności satelitarnej z Międzynarodową Stacją Kosmiczną (ISS) wyraził nadzieję, że rosyjski kompleks będzie używany także przez kolegów z USA i Europy.

Zaznaczył, że kosmos to taka sfera stosunków rosyjsko-amerykańskich, w której nie ma sprzeczności. - _ Kosmos to taka sfera wspólnych działań, która pozwala zapomnieć o wszystkich komplikacjach stosunków międzynarodowych, budować nasze kontakty w najbardziej perspektywicznej sferze wysokich technologii i nie myśleć o żadnych problemach, myśleć o przyszłości, przyszłości naszych państw, przyszłości ludzkości _ - oświadczył Putin.

W związku z przypadającym 12 kwietnia Dniem Kosmonautyki, w rocznicę lotu Jurija Gagarina, prezydent Rosji złożył z miejsca budowy nowego kosmodromu życzenia obecnej załodze ISS. Składa się ona z sześciu kosmonautów: trzech Rosjan, dwóch Amerykanów i Kanadyjczyka.

Putin powiedział, że pierwszy lot bezzałogowy z nowego kosmodromu odbędzie się w roku 2015, a pierwszy z załogą w roku 2018. _ To oczywiste, że w XXI wieku Rosja musi zachować status przodującego mocarstwa kosmicznego _ - powiedział Putin, który nie wykluczył utworzenia ministerstwa kosmosu.

Ogólne koszty kosmodromu Wostocznyj są szacowane na 10 mld dolarów.

Wbrew sugestiom, że Rosja może opuścić kosmodrom Bajkonur w Kazachstanie, Putin oświadczył, że Moskwa będzie dalej dzierżawić ten kompleks. Umowa dzierżawy jest zawarta do roku 2050.

Tagi: rosja, kosmodrom, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, gospodarka światowa
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz