Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Kotecki: Prognozy KE pesymistyczne, ale

0
Podziel się:

Zimowe prognozy Komisji Europejskiej odnośnie deficytu sektora finansów publicznych otwierają Polsce drogę do zdjęcia procedury nadmiernego deficytu (EDP) w 2013 roku - uważa Ludwik Kotecki.

Kotecki: Prognozy KE pesymistyczne, ale
(Ministerstwo Finansów)

Zimowe prognozy Komisji Europejskiej odnośnie deficytu sektora finansów publicznych otwierają Polsce drogę do zdjęcia procedury nadmiernego deficytu (EDP) w 2013 roku - uważa Ludwik Kotecki, główny ekonomista i radca generalny w Ministerstwie Finansów.

- _ Prognozy Komisji Europejskiej odnośnie wzrostu PKB w Polsce bardzo ostrożne, może nawet pesymistyczne. Co jednak ważne, nawet w tych warunkach deficyt sektora finansów publicznych pozostaje blisko 3 proc. PKB. Otwiera to Polsce drogę do uchylenia procedury nadmiernego deficytu (w 2013 - PAP), po potwierdzeniu wielkości deficytu w 2012 roku przez Eurostat w kwietniu bieżącego roku _ - powiedział Kotecki.

W opublikowanych w piątek prognozach Komisja ocenia, że wzrost gospodarczy w Polsce w 2013 roku spowolni do 1,2 proc., by w 2014 r. przyspieszyć do 2,2 proc. W listopadzie KE prognozowała odpowiednio 1,8 proc. i 2,6 procent.

Zgodnie z prognozami KE deficyt polskiego sektora finansów publicznych będzie się obniżał z _ nieco poniżej _ 3,5 proc. PKB w 2012 r. do 3,4 proc. w 2013 r. i 3,3 proc. w 2014 r. W listopadzie Komisja prognozowała deficyt 3,4 proc. PKB w 2012, 3,1 proc. w 2013 r. i 3,0 proc. w 2014 r.

Zgodnie z nałożoną na Polskę w 2009 r. procedurą nadmiernego deficytu, Polska powinna zbić ubiegłoroczny deficyt do dopuszczalnego poziomu 3 proc. PKB. Komisja zapowiedziała wcześniej, że swoją rekomendację ws. ewentualnego zniesienia procedury wobec Polski i innych krajów wyda po prognozach zimowych i potwierdzeniu przez Eurostat danych za 2012 r. nadesłanych przez rządy. Ma to nastąpić wiosną. W tej decyzji KE ma uwzględnić koszty reformy emerytalnej, co może oznaczać, że zaakceptuje nieco wyższy niż 3-proc. deficyt.

Czytaj więcej w Money.pl
Recesja w strefie euro. Oberwało się także Polsce Komisja Europejska opublikowała najnowsze prognozy. Dane nie napawają optymizmem.
Głos Brukseli w sprawie pomocy dla LOT Komisja Europejska bada polski wniosek dotyczący zatwierdzenia pomocy publicznej dla przewoźnika.
Polska może stracić miliard euro Zgodnie z tym dokumentem, na wdrożeniu w życie propozycji KE, straci nie tylko Polska, ale i inne kraje objęte tzw. derogacją.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)