Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Kraje strefy euro pomogą słabszym?

0
Podziel się:

Pomoc zapowiedział szef dyplomacji niemieckiej Frank Steinmeier.

Kraje strefy euro pomogą słabszym?
(EPA/PAP)

Szef dyplomacji niemieckiej Frank- Walter Steinmeier powiedział, że rozpatrywana jest kwestia, jak gospodarczo silne kraje strefy euro mogą pomóc innym państwom w walce z kryzysem.

Zastrzegł jednak, że za wcześnie jeszcze na podawanie konkretów.

_ - Zwłaszcza takiej gospodarce jak niemiecka w sposób oczywisty zależy na tym, żeby gospodarki krajów sąsiednich i sąsiednie rynki nie ucierpiały za bardzo _ - powiedział Steinmeier w Berlinie po spotkaniu ze ministrem spraw zagranicznych Słowenii Samuelem Żbogarem.

_ - Dlatego też rozpoczyna się obecnie proces rozważania, w jakim zakresie możliwe jest wsparcie ze strony ekonomicznie silnych krajów strefy euro _ - oświadczył szef niemieckiej dyplomacji.

Wraz zapowiedzią szefa niemieckiej dyplomacji Komisja Europejska ostrzegła przed protekcjonizmem.

W raporcie o gospodarczym dorobku rozszerzania UE opublikowanym przed piątą rocznicą przyjęcia nowej dziesiątki do UE w 2004 roku i w związku z drugą rocznicą przystąpienia Rumunii i Bułgarii, KE podkreśla korzyści, jakie przyniosło to wszystkim krajom.

Kryzys - zdaniem KE - powinien być zachętą dla nowych krajów do głębszych reform strukturalnych, które przyniosą trwałe pobudzenie gospodarki i zapewnią, że będą mogły pełniej korzystać ze wspólnego rynku. Pilne działania są tym bardziej potrzebne, że niektóre z nich obserwują teraz efekty _ bańki kredytowej _ i uzależnieniem sektora finansowego od zagranicznych banków-matek. Stąd zalecenia na przyszłość: oparta na mocnych podstawach polityka fiskalna jest kluczowa dla podtrzymania stabilności finansowej i makroekonomicznej.

Rozszerzona UE jest największym zintegrowanym obszarem gospodarczym na świecie, przynosząc 30 proc. światowego PKB i 17 proc. wymiany handlowej (nie licząc handlu wewnątrz UE). Dochód na głowę w nowych krajach wzrósł z 40 proc. średniej w starych krajach w 1999 roku, do 52 proc. w 2008 r. Wzrost gospodarczy w latach 2004-08 wyniósł średnio 5,5 proc., w porównaniu z 3,5 proc. w latach 1999-2003.

wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)