Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Kraje UE nie chcą zbyt kosztownych celów oszczędzania energii

0
Podziel się:

KE w czerwcu ubiegłego roku przedstawiła projekt zmian dyrektywy o efektywności energetycznej, w którym zaproponowała środki, by osiągnąć cel 20-proc. oszczędności energii do 2020 r.

Kraje UE nie chcą zbyt kosztownych celów oszczędzania energii
(Money.pl/Anna Kraszkiewicz)
bFdMeRGt

PE chce, by kraje UE co roku ocieplały 2,5 proc. powierzchni rządowych budynków i zachęcały do tego gminy, a także by zmusiły dystrybutorów do 1,5 proc. oszczędności w przesyłaniu energii. Rządy nie chcą na to przystać, obawiając się nowych kosztów w kryzysie.

_ - Porozumienie w sprawie dyrektywy o efektywności energetycznej do czerwca, jak wyznaczyli przywódcy UE, będzie niezmiernie trudne, ale możliwe, jeśli wszyscy wykażą się takim samym poziomem elastyczności, włącznie z Parlamentem Europejskim _ - powiedziało dziś PAP unijne źródło zbliżone do negocjacji.

Dziś miał miejsce tzw. trylog, czyli rozmowy między reprezentującą rządy prezydencją duńską, przedstawicielami PE i Komisji Europejskiej ws. dyrektywy o efektywności energetycznej. Jednak - zdaniem źródła - nie osiągnięto znaczącego postępu. Na porozumienie ws. dyrektywy mocno naciska unijna komisarz ds. klimatu Connie Hedegaard, w marcu także unijni przywódcy na szczycie UE zobowiązali swoich ministrów do osiągnięcia porozumienia do czerwca.

bFdMeRGv

KE w czerwcu ubiegłego roku przedstawiła projekt zmian dyrektywy o efektywności energetycznej, w którym zaproponowała środki, by osiągnąć cel 20-proc. oszczędności energii do 2020 r., jak uzgodniono w pakiecie klimatyczno-energetycznym z z 2008 r. Jednak PE w swoich poprawkach zaostrzył niektóre proponowane mechanizmy dochodzenia do tego celu.

Po pierwsze, KE w swoim projekcie zostawiała krajom wolną rękę, czy zastosują obowiązek, czy też zachęty w stosunku do dystrybutorów i sprzedawców energii, by zmobilizować ich do oszczędzania co roku 1,5 proc. sprzedawanej energii. Tymczasem PE chce, by kraje UE objęły ich obowiązkowymi systemami oszczędzania energii. _ - Zasadniczo kraje UE byłyby w stanie zaakceptować 1,5 proc. oszczędności, jeśli by miały elastyczność w tym, jak to osiągnąć _ - wskazało źródło.

Ponadto PE uważa, że rządy powinny zachęcać gminy do wdrażania planów efektywności energetycznej z wyznaczonymi celami oszczędności energii. Źródło wskazało, że kraje UE byłyby w stanie przystać na modernizację nawet 3 proc. powierzchni budynków rocznie (jak w propozycji KE), ale wyłącznie rządowych, bo włączenie gmin rodzi wątpliwości _ z punktu widzenia subsydiarności _. Chodzi o to, że gminy są najczęściej niezależne w swoich lokalnych decyzjach i rządy nie mogę im narzucać decyzji dotyczących ich obszarów działania.

W swoim projekcie KE zapowiedziała, że w 2014 r. oceni, czy kraje UE zrobiły wystarczające postępy w kierunku osiągnięcia 20 proc. celu w 2020 r. i w razie potrzeby zaproponuje wiążące cele zwiększenia efektywności energetycznej dla poszczególnych krajów. PE chce przyspieszyć tę ocenę i proponuje w poprawkach termin 30 czerwca 2013 r.

bFdMeRGB
Czytaj więcej w Money.pl
"Grecja i Unia w stanie zimnej wojny" _ Obie strony dysponują bronią atomową. Nasi kredytodawcy mogą wstrzymać wypłaty, my możemy przestać spłacać nasze zadłużenie _ - powiedział znany w Grecji polityk Aleksis Cipras.
Unia naciska Rosję. Chcą potrząsnąć reżimem Dwudniowy szczyt UE-Rosja odbędzie się w niedzielę i poniedziałek w Petersburgu. Ashton będzie chciała rozmawiać z Ławrowem o wyegzekwowania od Syrii realizacji planu pokojowego.
Dostaniemy więcej? Nawet 80 mld euro z UE Unijny budżet po 2013 znowu w centrum uwagi. W Brukseli na temat jego kształtu rozmawiają ministrowie do spraw europejskich Wspólnoty.
bFdMeRGW
energetyka
wiadmomości
wiadomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)