Notowania

energia
04.12.2018 15:30

Kraków. Ponad 4 tys. piecyków gazowych do likwidacji

Blisko 4,3 tys. piecyków gazowych z mieszkań Spółdzielni Mieszkaniowej Ugorek w Krakowie zostanie zlikwidowanych. W ramach miejskiego programu "Ciepła woda bez piecyka".

Podziel się
Dodaj komentarz
(Andrzej Stawinski/EastNews)
Wymiana przestarzałych piecyków gazowych w Krakowie w ramach miejskiego programu

Program "Ciepła woda bez piecyka" jest wspólnie realizowany przez Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej (MPREC) i PGE Energia Ciepła w Krakowie. W ramach podpisanej we wtorek umowy zajmą się likwidacją przestarzałych piecyków gazowych – jest ich dokładnie 4255. Te są zamontowane w blisko 60 budynkach należących do Spółdzielni Mieszkaniowej Ugorek, mieszka w nich ok. 7,5 tys. osób.

Piecyki zostaną zastąpione instalacją centralnej ciepłej wody dostarczanej przez MPEC i Krakowską Elektrociepłownię PGE Energia Ciepła – informuje PAP.

- Cieszymy się, że to już siedemnasta krakowska spółdzielnia, która zdecydowała się na kompleksowe zastąpienie niebezpiecznych dla życia i zdrowia piecyków gazowych, komfortem ciepłej wody z miejskiej sieci ciepłowniczej - powiedział Marian Łyko, prezes MPEC w Krakowie.

Jak podkreślili uczestnicy programu "Ciepła woda bez piecyka", jest on jednym z najbardziej dynamicznie rozwijających się przedsięwzięć, służących poprawie bezpieczeństwa i podnoszeniu komfortu życia mieszkańców Krakowa.

Zobacz też: Premier Morawiecki: dziś możemy podkreślić naszą suwerenność gazową

Program jest realizowany od 2004 roku przez Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej w Krakowie, Krakowską Elektrociepłownię PGE Energia Ciepła oraz elektrownię CEZ Skawina – informuje PAP. W ciągu 15 lat trwania programu w 811 blokach mieszkalnych blisko 35 tys. piecyków gazowych zastąpiono instalacją centralnej ciepłej wody.

Mariusz Michałek, dyrektor krakowskiej elektrociepłowni PGE Energia Ciepła zaznaczył, że korzystający z programu otrzymują od wytwórcy ciepła dofinansowanie przeznaczone na wykonanie instalacji wewnątrz budynku, a sfinansowany przez MPEC indywidualny węzeł cieplny, który eliminuje piecyki gazowe, zasilany jest przez cały rok ciepłem z miejskiej sieci.

Z ciepłej wody z miejskiej sieci korzystają już w całości lub częściowo mieszkańcy 16 krakowskich spółdzielni mieszkaniowych, które podpisały umowy kompleksowe i sukcesywnie likwidują piecyki gazowe w swoich budynkach. Piecyki zostały zlikwidowane również w wielu instytucjach, szkołach, przedszkolach czy placówkach kultury.

Uczestnicy programu podkreślają że największą zaletą centralnej ciepłej wody jest podgrzewanie jej poza mieszkaniem. Całkowicie likwiduje to ryzyko zatruciem tlenkiem węgla, które występuje w przypadku użytkowania piecyka gazowego

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: energia, piecyki gazowe, kraków, wiadomości, gospodarka, gospodarka polska
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
04-12-2018

******Przestaną się tak cieszyć po pierwszych rachunkach.

04-12-2018

adaKrzwousty mówił coś o "remoncie domu" .... i tak właśnie mają się słowa tego kłamcy do ponurej rzeczywistości w jakiej żyją ludzie.

04-12-2018

PiorunGeneralnie fajnie ale kiedy podobne działania wdrożą w starej części Krakowa zastępując piece węglowe miejskim ciepłem.

Rozwiń komentarze (147)