Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Kraków. Ponad 4 tys. piecyków gazowych do likwidacji

147
Podziel się:

Blisko 4,3 tys. piecyków gazowych z mieszkań Spółdzielni Mieszkaniowej Ugorek w Krakowie zostanie zlikwidowanych. W ramach miejskiego programu "Ciepła woda bez piecyka".

Wymiana przestarzałych piecyków gazowych w Krakowie w ramach miejskiego programu
Wymiana przestarzałych piecyków gazowych w Krakowie w ramach miejskiego programu (Andrzej Stawinski/EastNews)

Program "Ciepła woda bez piecyka" jest wspólnie realizowany przez Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej (MPREC) i PGE Energia Ciepła w Krakowie. W ramach podpisanej we wtorek umowy zajmą się likwidacją przestarzałych piecyków gazowych – jest ich dokładnie 4255. Te są zamontowane w blisko 60 budynkach należących do Spółdzielni Mieszkaniowej Ugorek, mieszka w nich ok. 7,5 tys. osób.

Piecyki zostaną zastąpione instalacją centralnej ciepłej wody dostarczanej przez MPEC i Krakowską Elektrociepłownię PGE Energia Ciepła – informuje PAP.

- Cieszymy się, że to już siedemnasta krakowska spółdzielnia, która zdecydowała się na kompleksowe zastąpienie niebezpiecznych dla życia i zdrowia piecyków gazowych, komfortem ciepłej wody z miejskiej sieci ciepłowniczej - powiedział Marian Łyko, prezes MPEC w Krakowie.

Jak podkreślili uczestnicy programu "Ciepła woda bez piecyka", jest on jednym z najbardziej dynamicznie rozwijających się przedsięwzięć, służących poprawie bezpieczeństwa i podnoszeniu komfortu życia mieszkańców Krakowa.

Zobacz także: Zobacz też: Premier Morawiecki: dziś możemy podkreślić naszą suwerenność gazową

Program jest realizowany od 2004 roku przez Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej w Krakowie, Krakowską Elektrociepłownię PGE Energia Ciepła oraz elektrownię CEZ Skawina – informuje PAP. W ciągu 15 lat trwania programu w 811 blokach mieszkalnych blisko 35 tys. piecyków gazowych zastąpiono instalacją centralnej ciepłej wody.

Mariusz Michałek, dyrektor krakowskiej elektrociepłowni PGE Energia Ciepła zaznaczył, że korzystający z programu otrzymują od wytwórcy ciepła dofinansowanie przeznaczone na wykonanie instalacji wewnątrz budynku, a sfinansowany przez MPEC indywidualny węzeł cieplny, który eliminuje piecyki gazowe, zasilany jest przez cały rok ciepłem z miejskiej sieci.

Z ciepłej wody z miejskiej sieci korzystają już w całości lub częściowo mieszkańcy 16 krakowskich spółdzielni mieszkaniowych, które podpisały umowy kompleksowe i sukcesywnie likwidują piecyki gazowe w swoich budynkach. Piecyki zostały zlikwidowane również w wielu instytucjach, szkołach, przedszkolach czy placówkach kultury.

Uczestnicy programu podkreślają że największą zaletą centralnej ciepłej wody jest podgrzewanie jej poza mieszkaniem. Całkowicie likwiduje to ryzyko zatruciem tlenkiem węgla, które występuje w przypadku użytkowania piecyka gazowego

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

energia
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(147)
PawelKrk
5 lata temu
Teraz na szczęście nie trzeba się zgadzać na likwidację piecyka gazowego. U mnie w bloku na Bronowicach 54proc się zgodziła na ciepło z mpcu czego raczej szybko będą żałować. Wiem coś o tym bo u mojej siostry na Kozłówku zosatał zrujnowana łazienka przy przeróbkach a czekanie na ciepłą wodę w kranie trwa naprawdę sporo czasu. Koszty tego rozwiązania też są kilkadziesiąt procent wyższe! Ja zostałem przy piecyku, zlecam czyszczenie raz na półtorej roku, w łazience mam jeszcze awaryjnie czujnik tlenku węgla i nie ma problemu....
:D
5 lata temu
Bundeswehra demontuje piecyki gazowe w Polsce! :D
edek
5 lata temu
do pierwszego rachunku...;-(((((((((((((
zorro
5 lata temu
Myjcie się w zimnej wodzie to wam na zdrowie wyjdzie !
zdziwiony
5 lata temu
Teraz poczują, ile ciepła woda kosztuje. Elektrociepłownia zaciera ręce, że wpadną jej nowi frajerzy do płacenia
...
Następna strona