Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Polacy rzucili się na kredyty mieszkaniowe. Będzie rekord?

Polacy rzucili się na kredyty mieszkaniowe. Będzie rekord?

Fot. Lech Gawuc/REPORTER

Prawie 200 tys. kredytów na łączną kwotę 40 mld zł - tyle banki w całym 2017 r. prawdopodobnie udzielą Polakom. Zdaniem Jacka Furgi ze Związku Banków Polskich, to może być najwyższy wynik od sześciu lat.

W drugim kwartale 2017 r. banki udzieliły prawie 50 tys. nowych kredytów mieszkaniowych na kwotę 11,69 mld zł - wynika z raportu przedstawionego na środowej konferencji ZBP. To wzrost wartości kredytów mieszkaniowych o 6 proc. w stosunku do poprzedniego kwartału.

Na koniec drugiego kwartału liczba wszystkich umów kredytowych wzrosła do 2,1 mln sztuk - wynika z raportu.

Wartość nowych kredytów mieszkaniowych, jak wskazano, była wyższa niż w I kwartale, choć ich liczba była nieco niższa.

Przyrost netto kredytów wyniósł blisko 23 tys. sztuk, a całkowite zadłużenie z tytułu kredytów mieszkaniowych zwiększyło się o 932 mln zł, osiągając 391 mld 46 mln zł - wynika z dokumentu.

Mieszkanie+. Gdzie, kiedy i dla kogo?

Jacek Furga ze Związku Banków Polskich (ZBP) powiedział, że dane te mogą oznaczać, iż w całym roku 2017 udzielonych będzie ok. 200 tys. kredytów na łączną kwotę 40 mld zł, co będzie najwyższym wynikiem od 6 lat.

- W całej ośmioletniej historii raportów Amron-Sarfin, po raz pierwszy w połowie roku zdecydowaliśmy się zmienić prognozę, jeśli chodzi o koniec roku przyszłego - dodał Furga.

W jego opinii, utrzymanie dużej akcji kredytowej, mimo wyczerpywania się środków programu "MdM", wynika m.in. z niskich cen kredytów, związanych z niskimi stopami procentowymi.

Z raportu wynika także, że najwięcej kredytów mieszkaniowych - 62,7 proc. - zostało udzielonych na 25-35 lat. Kredyty złotówkowe stanowią 98,8 proc. wartości nowo udzielonych kredytów. Ponad 73 proc. to zobowiązania do wysokości 300 tys. zł.

W II kwartale średnia wartość kredytu mieszkaniowego wyniosła 233 tys. zł i była wyższa o 7 proc. (nominalnie o 15 tys. zł) w stosunku do poprzedniego okresu - dodaje raport.

Wzrost odnotowano także wśród kredytów ze wskaźnikiem LtV (stosunek wartości zobowiązania do wartości nieruchomości) powyżej 80 proc. Stanowią one 50 proc. całego portfela. Wzrósł także - informuje raport - udział Warszawy w strukturze wszystkich udzielonych kredytów (w II kwartale 42,83 proc.).

W raporcie znalazła się też analiza czynszów za wynajem mieszkań. Z danych tych wynika, że czynsze najmu w kilku dużych miastach wzrosły - najwięcej we Wrocławiu (o 8,2 proc.), w Gdańsku (6,4 proc.), w Łodzi (4,3 proc.); natomiast spadły np. w Poznaniu - o 0,2 proc.(PAP)

autor: Piotr Śmiłowicz edytor: Dorota Kazimierczak

 

PAP
Czytaj także
Polecane galerie
RealLife
2017-09-05 20:47
Zakup mieszkania, samochodu na kredyt jest normalnym rozwiązaniem w cywilizowanym świecie. Pieniądze zarabia się codziennie sprzedając swoją wiedzę i umiejętności (w Polsce nabyte za free) i wydaje na codzienne potrzeby, w tym mieszkanie i przemieszczanie się. Kupowanie nieruchomości za gotówkę jest normalne dla:
- zamożnych osób, posiadajacych nadmiar gotówki (w tym kościół)
- przestępców
- inwestorów finansowych
- mieszkańców krajów o zaburzonej gospodarce i finansach (typu Białoruś, Kongo)
twoje_imię
2017-08-31 11:42
To nie będzie chlubny rekord, bo ta największa liczba osób których nie stać na mieszkanie za gotówkę.

Ponad 50% osób zadłużą się na >80% wartości zakupu.
Inflacja cen mieszkań to 7%, czyli ponad średnią.
Stopy są najniższe od lat.

Która z wiadomości jest dobra?
Podwyżka stóp procentowych może poważnie zaszkodzić biorącym kredyty na które ich nie stać, w dużej części jest to te 50% biorących o których mowa.
powodzenia
2017-08-31 09:00
dmuchamy banieczkę dmuchamy, brać póki niskie stopy jak przywalą stopy do średnich poziomów to będziemy odkupywać za bezcen.. ludzie tak serio ja rozumiem jak ktoś musi, ale zastanówcie się 100 razy nieruchomości się kupuje jak są WYSOKIE stopy procentowe bo mieszkania są tanie a nie jak szorują po dnie.
Pokaż wszystkie komentarze (10)