Notowania

Przejdź na
bank
04.02.2013 15:46

Kredyty trudniej dostępne. Nowy raport NBP

W IV kwartale 2012 r. banki ograniczały dostępność kredytów dla gospodarstw domowych oraz małych i średnich firm i tendencja ta ma się utrzymać w I kwartale 2013 r. - wynika z opublikowanego w poniedziałek kwartalnego raportu NBP.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Prebranac/Dreamstime.com)

W IV kwartale 2012 r. banki ograniczały dostępność kredytów dla gospodarstw domowych oraz małych i średnich firm i tendencja ta ma się utrzymać w I kwartale 2013 r. - wynika z opublikowanego w poniedziałek kwartalnego raportu NBP.

W najnowszej analizie Narodowy Bank Polski wskazał, że w ostatnich miesiącach ubiegłego roku banki nadal zaostrzały politykę kredytową; tak było również w III kwartale 2012 r.

_ Dotyczyło to zarówno kryteriów udzielania kredytów (to wymogi dotyczące zdolności kredytowej), jak i warunków (m.in. kosztów kredytu, wysokości zabezpieczeń). Zaostrzenie polityki kredytowej miało miejsce w szczególności w przypadku sektora MSP oraz kredytów dla gospodarstw domowych _ - poinformował bank centralny.

Banki zapowiadają, iż tendencja ta utrzyma się również w I kwartale 2013 r. Wyjątkiem może być niewielkie złagodzenie polityki w segmencie kredytów konsumpcyjnych.

_ Kredyt staje się mniej dostępny przy jednoczesnym braku istotnych zmian lub spadku popytu ze strony klientów banków. W opinii banków zmiany polityki kredytowej wynikają przede wszystkim z niekorzystnych prognoz sytuacji gospodarczej oraz wzrostu ryzyka poszczególnych branż _ - napisano w dokumencie. Zgodnie z raportem w I kwartale 2013 r. banki dodatkowo spodziewają się istotnego spadku popytu na kredyty mieszkaniowe w związku z zakończeniem programu _ Rodzina na swoim _.

W raporcie napisano, że na popyt na kredyty bankowe istotnie wpływała bieżąca sytuacja gospodarcza oraz oczekiwania dotyczące kształtowania się przyszłej koniunktury. _ Banki odczuwały w dalszym ciągu zmniejszone potrzeby kredytowe przedsiębiorstw związane z realizacją planów inwestycyjnych, zaś w przypadku gospodarstw domowych negatywny wpływ na popyt miało pogorszenie się ich sytuacji ekonomicznej, ograniczenie wydatków konsumpcyjnych i prognozy sytuacji na rynku mieszkaniowym _ - napisano. Dodano, że banki spodziewają się silnego ograniczenia popytu na kredyty mieszkaniowe w I kwartale 2013 r.

Ankieta, skierowana do przewodniczących komitetów kredytowych banków, została przeprowadzona na przełomie grudnia 2012 r. i stycznia 2013 r. wśród 29 banków, których łączny udział należności od przedsiębiorstw i gospodarstw domowych w portfelu sektora bankowego wynosi 81 proc.

Czytaj więcej w Money.pl
BIK może pomóc w negocjacjach z bankiem Chcesz wziąć kredyt? Wbrew pozorom, Biuro Informacji Kredytowej - mimo swojej złej sławy - może być bardzo przydatne.
Łatwiej o kredyt. Sejm zmienił prawo Nowe przepisy mają zwiększyć dostęp małych i średnich firm do kredytów.
Tagi: bank, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, gospodarka polska, pap, banki
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz