Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Kredyty złotowe. Według bankowców jest lepiej

0
Podziel się:

Z najnowszego badania wynika, że akcja kredytowa w złotych rosła w lipcu w 53 proc. placówek bankowych.

Kredyty złotowe. Według bankowców jest lepiej
(RapidEye/iStockphoto)

Na rynku kredytów złotowych sytuacja poprawia się - wynika z badania koniunktury Pengab, przygotowanego przez Związek Banków Polskich i TNS Polska. Ponad połowa placówek odnotowała wzrost w kredytach złotowych dla ludności i podmiotów gospodarczych.

Z badania wynika, że akcja kredytowa w złotych rosła w lipcu w 53 proc. placówek bankowych, malała w 12 proc., a w pozostałych nie zmieniła się. Rozwoju tej akcji spodziewa się 65 proc. placówek bankowych, a spadku 7 proc.

W lipcu wartość indeksu koniunktury Pengab spadła w porównaniu do czerwca o 2,8 pkt i wynosi 20,4 pkt.

Z badania wynika, że depozyty złotowe rosły w 36 proc. placówek bankowych, a spadały w 19 proc. Lokaty terminowe rosły łącznie w 34 proc. placówek, a spadały w 23 proc.

_ Bankowcy są zdania, że istnieje potrzeba wprowadzenia programu oszczędzania na cele mieszkaniowe _ - napisano w komunikacie.

Sytuacja na rynku bieżących depozytów walutowych w lipcu pogorszyła się, ale bankowcy przewidują jej ustabilizowanie w najbliższych miesiącach.

Kredyty mieszkaniowe dla osób prywatnych wzrosły w 47 proc. placówek, spadły w 12 proc. Wzrostu spodziewa się 46 proc. placówek, spadku 8 proc., a 46 proc. nie przewiduje zmian.

Pogorszeniu uległa ocena kredytów o wartości do 1 mln euro, udzielonych przedsiębiorstwom. Według ZBP większość bankowców uważa, że należy stworzyć rządowy plan restrukturyzacji spółek budowlanych. Prezes ZBP Krzysztof Pietraszkiewicz powiedział, że w ustalaniu sposobu rządowej pomocy dla spółek budowlanych powinno się wykorzystać doświadczenia i możliwości finansowe Agencji Rozwoju Przemysłu.

W kwartale br. odnotowano 1334 próby wyłudzeń kredytów na kwotę 60 mln zł - wynika z danych ZBP. To najniższy wynik od 2008 r., od kiedy zaczęto monitorować to zjawisko.

ZBP poinformował też, że spada poparcie bankowców dla przyjęcia przez Polskę euro. Odsetek przeciwników wzrósł do 54 proc. i jest to najwyższych wynik od 10 lat.

Bankowcy przewidują, że na koniec roku dolar będzie kosztować 3,37 zł, zaś euro 4,25. Oczekują oni rocznej inflacji na poziomie 4,27 proc.

Badanie koniunktury bankowej w placówkach bankowych Pengab przeprowadzane są przez TNS we współpracy i na zlecenie Związku Banków Polskich od lutego 1993 roku.

Czytaj więcej w Money.pl
Kredyty inwestycyjne 2012. Raport Money.pl Money.pl przeanalizował oferty ponad 20 banków. Sprawdź, która będzie najlepsza dla Twojej firmy.
Oni mogą najłtawiej dostać kredyt hipoteczny Od kwietnia do lipca 12 na 20 banków zwiększyło klientom minimalne wymagania dochodowe. Nie ma wątpliwości, że wiosenny chwilowy spadek oczekiwań w większości instytucji okazał się incydentem.
UE nie odpuszcza bankom. Muszą być ostrożne Wskaźnik adekwatności kapitałowej, podniesiony do 9 proc. na czas kryzysu, ma obowiązywać do wdrożenia porozumień Bazylei III.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)