Notowania

szwecja
04.05.2011 14:21

Król Szwecji: Polska wspaniale się rozwija

Karol XVI Gustaw odwiedził Polskę. Podpisaliśmy z jego krajem deklarację współpracy.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/Jacek Turczyk)

*Wzmocnienie kontaktów gospodarczych, kwestie energetyczne oraz współpraca na forum UE i w regionie Morza Bałtyckiego były głównymi tematami rozmowy prezydenta Bronisława Komorowskiego z goszczącym w Polsce królem Szwecji Karolem XVI Gustawem. *

W Pałacu Prezydenckim - w obecności prezydenta i szwedzkiego króla - ministrowie spraw zagranicznych Polski i Szwecji Radosław Sikorski i Carl Bildt podpisali deklarację o współpracy politycznej między Polską a Szwecją w obszarach o znaczeniu strategicznym.

Komorowski oświadczył podczas spotkania z mediami, że podpisana deklaracja jest formą potwierdzenia znaczenia bardzo dobrych relacji między oboma krajami. Wyraził satysfakcję z wizyty w Polsce szwedzkiej pary królewskiej. _ - Jest to dla nas wizyta bardzo ważna, szczególnie że przypada na okres przygotowań do prezydencji Polski w Unii Europejskiej _ - podkreślił polski prezydent.

fot: PAP/Jacek Turczykfot: PAP/Pawe Supernak [ ( http://static1.money.pl/i/glass.gif ) ] zobacz całą galerię(http://galerie.money.pl/wizyta;szwedzkiej;pary;krolewskiej;w;polsce,galeria,5336,0.html)Szwedzka para królewska - król Karol XVI Gustaw i królowa Sylwia - rozpoczęła trzydniową wizytę w naszym kraju, w czasie której odwiedza Warszawę, Wrocław i Świdnicę. Para królewska przybyła do Polski na zaproszenie Bronisława Komorowskiego.

Po spotkaniu z Karolem XVI Gustawem prezydent podkreślił, że współpraca Polski i Szwecji ma swój _ dynamiczny wyraz w relacjach dwustronnych, jak i we współpracy na forum UE _. Wśród płaszczyzn współpracy wymienił Forum Państw Morza Bałtyckiego i Partnerstwo Wschodnie.

W ocenie polskiego prezydenta dodatkowym impulsem dla gospodarczej współpracy naszych krajów jest to, że Szwecja ma najwyższy w UE wskaźnik rozwoju gospodarczego i _ wyszła już dawno poza sferę kryzysu _. Według Komorowskiego, szwedzki szybki wzrost gospodarczy i polski ponad 3,5-procentowy to _ rękojmia, gwarancja zacieśnionej współpracy między naszymi krajami na przyszłość _.

Także król Szwecji wyraził zadowolenie z podpisanej deklaracji. - _ Ma ona bardzo szeroki zakres i umożliwi dalszy rozwój i tak znakomitej już współpracy _ - ocenił.

Jak dodał, jego rozmowy z Komorowskim dotyczyły m.in. wzmocnienia współpracy gospodarczej między Polską i Szwecją. W tym kontekście przypomniał, że w podróży do Polski towarzyszy mu delegacja przedstawicieli szwedzkiego biznesu. - _ Mamy nadzieję, że przyczyni się to do nawiązania nowych kontaktów, do pogłębienia starych kontaktów i do jeszcze lepszej współpracy gospodarczej między Polską a Szwecją _ - powiedział król Szwecji.

Podkreślił, że podczas środowych rozmów strona szwedzka bardzo chwaliła Polskę _ za jej wspaniały rozwój, bardzo dynamiczny, stabilny, a jednocześnie silny _.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/237/t138733.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/szwedzka;para;krolewska;z;wizyta;w;polsce,117,0,822901.html) Szwedzka para królewska z wizytą w Polsce Król Karol XVI Gustaw i królowa Sylwia będą w naszym kraju do piątku; oprócz stolicy, odwiedzą też Wrocław i Świdnicę.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/66/t110146.jpg ) ] (http://msp.money.pl/wiadomosci/zarzadzanie/artykul/dobra;wrozba;dla;polskich;eksporterow,93,0,822109.html) Dobra wróżba dla polskich eksporterów Wysoki odczyt niemieckiego wskaźnika zamówień w przemyśle, PMI, jest dobrym znakiem dla eksporterów w Polsce, Czechach i na Węgrzech.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/21/t98837.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/dochody;szwecji;wkrotce;przekrocza;wydatki,36,0,815396.html) Dochody Szwecji wkrótce przekroczą wydatki Receptą na sukces okazało się uwolnienie gospodarki z obciążeń fiskalnych.
Tagi: szwecja, król, polska, spotkanie, gospodarka, kraj, wiadomości, wiadmomości, gospodarka polska
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz