Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Dłużnicy wyzwalają się ze złych kredytów. Kruk podał rekordowe dane

Dłużnicy wyzwalają się ze złych kredytów. Kruk podał rekordowe dane

Duża część klientów Kruka spłaciła w ubiegłym roku ostatnią ratę Fot. Evren Ozbilen / Flickr (CC BY-NC-SA 2.0)
Duża część klientów Kruka spłaciła w ubiegłym roku ostatnią ratę
Tak dobrze jak w ubiegłym roku Kruk nie miał nigdy. Mniej kupił złych długów, ale za to te spłacały się bardzo dobrze. Zysk poszedł w górę o jedną piątą.

Klienci Kruka spłacili w 2017 roku 1,37 mld zł kredytów. To aż o 38 proc. więcej niż zebrała firma windykacyjna w ubiegłym roku. Dzięki temu udało się osiągnąć historyczny rekord - zysk netto wyniósł 300 mln zł, czyli ponad 50 mln zł więcej niż rok wcześniej.

- Zamykamy rekordowy rok pod względem spłat - powiedział Piotr Krupa, prezes zarządu Kruk SA., gratulując przy tym klientom, że wychodzą na finansową prostą. Jak podał, duża część z nich spłaciła w ubiegłym roku ostatnią ratę.

Zobacz też: Poznaj Polaka-dłużnika. Firmę prowadził kilka miesięcy, a do spłaty ma miliony złotych

To wszystko jednak wyniki wstępne. Ostateczne wyniki za 2017 rok Grupa Kruk poda 4 marca. Giełda jednak nie zareagowała entuzjastycznie na takie informacje.

Kruk jest w czwartek najszybciej spadającą spółką z grona 140 członków trzech indeksów: WIG20-mWIG40-sWIG80. Akcje tracą 6,8 proc. Giełda spodziewała się o wiele więcej po ostatnim kwartale. DM Vestor szacował zysk o 10 proc. wyższy.

Dynamika kwoty spłat pod koniec roku zmalała - w pierwszych trzech kwartałach było lepiej. Tylko w ostatnich trzech miesiącach roku spłaty wyniosły 375 mln złotych, o 29 procent więcej niż w analogicznym kwartale ubiegłego roku (przy 38 proc. dynamiki rocznej).

Notowania akcji Kruka w ostatnim tygodniu

- Jestem dobrej myśli odnośnie pozostałych klientów (tych, którzy jeszcze nie spłacili kredytu - red.) - mówi Krupa. - Polubowna strategia Kruka, która polega na rozkładaniu zobowiązań na dogodne raty, sprzyja w porządkowaniu finansów, a sytuacja makroekonomiczna i coraz lepsze warunki na rynku pracy właściwie w całej Europie sprzyjają naszym klientom - dodał.

Przy tak dobrych spłatach kredytów, które banki, czy inne instytucje finansowe uznały za niewarte utrzymywania w portfelu i sprzedały Krukowi za grosze, firma może zarabiać krocie. Za ile Kruk kupuje przeciętny kredyt?

Jak podano w komunikacie w 2017 roku wydała na nowe portfele wierzytelności 976 mln złotych a łączny ich nominał wynosił 16,4 mld złotych. Oznacza to, że Kruk płacił niecałe 6 proc. wartości nominalnej. Jeśli uda się przekonać zadłużonych do uregulowania całej kwoty, to zysk Kruka jest 16-krotny w porównaniu z wydanymi kwotami.

Co więcej, w czwartym kwartale udało się kupić długi za zaledwie 3,3 proc. wartości - za 210 mln zł źle spłacane kredyty o wartości 6,4 mld zł. Jeśli uda się ściągnąć cały dług, zarobek Kruka będzie 30-krotny!

- Ostatnie 12 miesięcy upłynęło pod znakiem dalszej dywersyfikacji portfela. Niecałe 30 procent inwestycji dokonaliśmy w Polsce, 25 procent w Rumunii, a 40 procent w nowych krajach Europy Zachodniej, przede wszystkim we Włoszech i Hiszpanii. Skala inwestycji i różnorodność portfela Kruka pozwala z optymizmem patrzeć na spłaty i rozwój biznesu w przyszłości - dodał Piotr Krupa.


kruk, kru, windykacja długów
Money.pl
Czytaj także
Polecane galerie
xz
2018-02-15 21:16
kupują za 8% wiec jest łatwo się dogadać, że np splacisz 20% i jesteś wolny - wiem, że tak jest banki ściga i nic to nie daje potem sprzedaje za grosze 8% a klient spłaci małą kwotę i ma dług wyklreślony. trzeba być sprytnym i nie dać się bankowi
ALICIJA9
2018-01-13 14:37
KRUK I INNE JEMU PODOBNE PSEUDO FIRMY WINDYKACYJNE MIESZCZĄCE SIĘ WE WROCŁAWIU - NIEWIELU WIE, ŻE MIESZCZĄ SIĘ W TYM SAMYM DUŻYM OBIEKCIE NA ZBIEGU TRZECH ULIC DLATEGO WYDAJE SIĘ NIEKTÓRYM, ŻE TO INNE FIRMY. FIRMY TE SĄ SPOKREWNIONE SWOIMI POWIĄZANIAMI A ADWOKATAMI ICH REPREZENTUJĄCYMI SĄ PRZEDSTAWICIELE TZW. JUSTTICI /ZAPIS FONETYCZNY/ - FIRMA TA MA POWIĄZANIA Z KORPORACJAMI ŻYDOWSKIMI Z KANADY. HOLANDII - JEJ ZARZĄD TO ,,MOŻNI TEGO ŚWIATA,, ZA ŚCIĄGNIĘTE DŁUGI WYKUPUJĄ NASZ MAJĄTEK NARODOWY. PRZEŚLEDZIŁAM TO DOKŁADNIE WCHODZĄC NA FORMA JUSTTICI I MATEK CÓREK.
DORADZAM NIE SPŁACAĆ PRZEDE WSZYSTKIM STARYCH PRZETERMINOWANYCH DŁUGÓW, A Z NOWYMI DOGADAĆ SIĘ Z BANKAMI - MOŻNA TO ZROBIĆ NA DOGODNYCH WARUNKACH. ZE STARYMI WYSTARCZY WNIEŚĆ W TERMINIE 14 DNI SPRZECIW OD NAKAZU ZAPŁATY PRZYSŁANY Z SĄDU, ŻE ROSZCZENIE JEST PRZEDAWNIONE I KRÓTKO UZASADNIĆ. FUNKCJONUJE TO NIE TERAZ KIEDY WESZŁA USTAWA - MOŻNA TO BYŁO ROBIĆ DUŻO WCZEŚNIEJ GDYŻ NIE KAŻDY WIE, ŻE BANKI TO TEŻ PRZEDSIĘBIORSTWA GENERUJĄCE ZYSKI I MOGĄ ŚCIĄGAĆ SWOJE DŁUGI DO TRZECH LAT.
BANKI ZWŁASZCZA TE Z OBCYM KAPITAŁEM SĄ WE WSPÓŁPRACY Z TYMI FIRMAMI PODOBNYMI JAK KRUK I INNE. BANKI KREDYTY PRZETERMINOWANE WPISUJĄ SOBIE W KOSZTY I SPRZEDAJĄ DŁUGI WŁAŚNIE TYM FIRMOM WINDYKACYJNYM ZA GROSZOWE - DOKŁADNIE RZECZ BIORĄC GROSZOWE KWOTY - A ONE ŚCIĄGAJĄ CAŁOŚĆ I OGROMNYMI ODSETKAMI. LUDZIE ZASTRASZENI, ŻE BĘDĄ W KRS I INNYCH FORACH DŁUŻNIKÓW PŁACĄ TE DŁUGI. KWOTY ŚCIĄGNIĘTYCH DŁUGÓW SŁUŻĄ DOSTATNIEMU ŻYCIU TYCH HIEN I WYKUPYWANIU MAJĄTKU NARODOWEGO. JESTEM PRZEKONANA, ŻE MAJĄ UMACZANE DO PACHY RĘCE W POLSKIEJ REPRYWATYZACJI. DLACZEGO PISZĘ I CZY PRAWDĘ PISZĘ - TAK - BO WYGRAŁAM JUŻ 4 SPRAWY Z NIMI W TYM 3 Z E-SĄDEM W LUBLINIE - BYŁY TO DŁUGI SPRZED 18-15 LAT GDY ZBANKRUTOWAŁAM I ÓWCZESNA ..ELITA.. POMOGŁA MI Z TYM !!!! - TRZEBA TYLKO PILNOWAĆ TERMINÓW I NIE BAĆ SIĘ. ODWAGI TRZEBA TE ZŁO Z POLSKI WYELIMINOWAĆ - POWODZENIA
Marek W.
2018-01-13 13:50
Akcje różnych "Kruków" spadają po nowelizacji kodeksu cywilnego, która zabrania sądowi wydawania nakazu zapłaty w trybie nakazowym (uproszczonym) dla wierzytelności starszych niż 3 lata. W efekcie naciaganie na spłate przeterminowanych długów a tych te niby firemki "windykacyjne", kupują 99% już nie przejdzie... Poza tym ludzie są coraz bardziej świadomi swoich praw.
Pokaż wszystkie komentarze (51)