Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Kryzys finansowy w Grecji. Minister finansów nie przejął się zerwanym rozmowami z eurolandem

0
Podziel się:

Minister finansów Grecji Janis Warufakis nie przejął się zerwanymi rozmowami.

Janis Warufakis, minister finansów Grecji
Janis Warufakis, minister finansów Grecji (PAP/EPA)

Janis Warufakis zbagatelizował we wtorek fiasko poniedziałkowych rozmów z ministrami finansów państw strefy euro w sprawie dalszego wsparcia dla jego kraju. Grecja ma czas do piątku, by wystąpić o przedłużenie programu pomocowego.

_ - W Europie wiemy, jak obradować, aby po początkowym braku porozumienia stworzyć bardzo dobre, honorowe rozwiązanie _ - powiedział grecki minister w Brukseli.

Warufakis wypowiadał się następnego dnia po zakończonych niepowodzeniem rozmowach w Brukseli ministrów finansów 19 państw strefy euro, na których Grecja podtrzymała swe stanowisko, że nie chce przedłużenia obecnego programu pomocowego i proponuje w zamian tzw. porozumienie pomostowe, dające jej czas na wynegocjowanie innych warunków pożyczek.

Na konferencji prasowej w poniedziałek Warufakis podkreślił, że program pomocowy zawiódł, jeśli chodzi o stabilizowanie Grecji, a jego partia doszła do władzy, bo obiecała, że z nim skończy.

Kraje eurolandu dały w poniedziałek Grecji czas do piątku, by wystąpiła o przedłużenie obecnego programu pomocowego, gdyż w przeciwnym wypadku nie otrzyma dalszych pożyczek. W latach 2010-2014 Grecja otrzymała od UE i MFW 240 mld euro w ramach programów ratunkowych, które uchroniły ją przed bankructwem.

Nowy rząd w Atenach chce teraz tzw. porozumienia pomostowego zamiast nadzorowanego przez trojkę (Europejski Bank Centralny, Komisja Europejska i Międzynarodowy Fundusz Walutowy) obecnego programu pomocowego.

Czytaj więcej w Money.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)