Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Kryzys imigracyjny. Merkel kusi Turków

0
Podziel się

Kanclerz Niemiec Angela Merkel zaoferowała w niedzielę Turcji pomoc finansową i możliwość przyspieszenia procesu akcesji do UE w zamian za skrajnie konieczną pomoc w opanowaniu napływu migrantów do Europy.

Kryzys imigracyjny. Merkel kusi Turków
(www.GlynLowe.com / Flickr (CC BY 2.0))
bDyZiqSt

Kanclerz Niemiec Angela Merkel zaoferowała w niedzielę Turcji pomoc finansową, złagodzenie przepisów wizowych oraz możliwość przyspieszenia procesu akcesji do UE w zamian za - jak to określono - skrajnie potrzebną pomoc Ankary w opanowaniu napływu migrantów do Europy.

W Niemczech kanclerz jest krytykowana za rozmowy z władzami Turcji i to na dwa tygodnie przed wyborami w tym kraju. zarzuca się jej, że prowadzi polityczny handel z władzami w Ankarze, przymykając oko na łamanie praw człowieka w Turcji.

- Niemcy są gotowe pomóc przyspieszyć otwarcie nowy rozdziałów w negocjacjach Turcji z UE - powiedziała kanclerz, która w niedzielę w Stambule rozmawiała z prezydentem Turcji Recepem Tayyipem Erdoganem i premierem Ahmetem Davutoglu.

bDyZiqSv

Uczestnicząc we wspólnej konferencji prasowej z Davutoglu, Merkel powiedziała, że Niemcy mogą też pomóc Turcji w staraniach o bezwizowe podróże Turków do krajów UE. W zamian za to, jak pisze Reuters, Merkel spodziewa się, że Turcja zgodzi się przyjąć migrantów odrzuconych przez UE. Zgodę na to Davutoglu połączył z załatwieniem kwestii wizowej.

- Sądzę, że wykorzystamy kryzys, którego obecnie doświadczamy za sprawą bardzo nieuporządkowanego i niekontrolowanego ruchu uchodźców, do ponownego nawiązania bliższego współdziałania w wielu kwestiach, zarówno między UE a Turcją, jak i między Niemcami a Turcją - powiedziała Merkel po spotkaniu z Davutoglu.

Rozmówcy zgodzili się co do tego, że nie może być mowy o trwałym rozwiązaniu kryzysu migracyjnego bez zakończenia konfliktu w Syrii, skąd ponad 2 mln uchodźców znajduje się obecnie w Turcji.

bDyZiqSB

Davutoglu wskazał na konieczność utworzenia od dawna proponowanej przez Turcję tzw. bezpiecznej strefy na północy Syrii, w celu powstrzymania napływu uchodźców. Ostrzegł, że ich liczba może się zwiększyć w związku a intensyfikacją walk w okolicach Aleppo.

Premier Turcji podkreślił, że dzielenie się brzemieniem migracyjnym powinno być uczciwe i że najważniejsza nie jest kwestia finansowa, lecz obopólna wola do rozwiązywania tych problemów. - Turcja była pozostawiona samej sobie w ostatnich latach - podkreślił.

Zdaniem Davutoglu sprawa liberalizacji polityki wizowej powinna zostać przyspieszona o rok - z 2017 na 2016 - w zamian za podpisanie przez Turcję "porozumienia o readmisji" migrantów z UE. Turcja powinna móc też uczestniczyć w szczytach unijnych - twierdzi Davutoglu.

Prezydent Turcji Erdogan powiedział w niedzielę, że poprosił kanclerz Niemiec podczas jej wizyty w Stambule, a także Francję, Wielką Brytanię i Hiszpanię o poparcie dla przyspieszenia negocjacji akcesyjnych Turcji do UE.

bDyZiqSC
bDyZiqSW
KOMENTARZE
(0)