Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Kryzys w Grecji. Merkel przyznaje, że decyzje zależą od oceny wierzycieli

0
Podziel się:

- Ministrowie finansów bądź też szefowie państw i rządów mogą podjąć decyzję tylko wtedy, gdy trzy instytucje udzielą końcowej rekomendacji - podkreśliła Angela Merkel.

Kryzys w Grecji. Merkel przyznaje, że decyzje zależą od oceny wierzycieli
(www.GlynLowe.com / Flickr (CC BY 2.0))

Kanclerz Niemiec Angela Merkel powiedziała w poniedziałek przed rozpoczęciem szczytu państw strefy euro, że przebieg rozmów na temat Grecji uzależniony jest od wcześniejszej oceny greckich propozycji przez wierzycieli tego kraju - KE, EBC i MFW.

- Dla nas decyzja trzech instytucji (...) ma oczywiście duże znaczenie i jest warunkiem zastanowienia się nad tym, czy można będzie podjąć jakąś decyzję - powiedziała Merkel w poniedziałek w Magdeburgu przy okazji spotkania szefów klubów parlamentarnych CDU i CSU w Bundestagu, parlamentach krajów związkowych oraz Parlamencie Europejskim.

Przed rozpoczęciem szczytu państw strefy euro na temat sytuacji zagrożonej bankructwem Grecji najnowsze propozycje rządu w Atenach ocenią najpierw Komisja Europejska, Centralny Bank Europejski orz Międzynarodowy Fundusz Walutowy.

- Ministrowie finansów bądź też szefowie państw i rządów mogą podjąć decyzję tylko wtedy, gdy trzy instytucje udzielą końcowej rekomendacji - podkreśliła Merkel, cytowana przez agencję dpa. - Jeżeli to nie nastąpi, a czasu na ocenę propozycji jest mało, to dzisiejszy szczyt szefów państw i rządów, podobnie jak spotkanie ministrów finansów, będzie szczytem konsultacyjnym - wyjaśniła szefowa niemieckiego rządu. Jak dodała, w bieżącym tygodniu jest jeszcze kilka dni na ewentualne podjęcie decyzji.

Merkel zaznaczyła, że zarówno ona, jak i minister finansów Wolfgang Schaeuble, a także rząd niemiecki i koalicja kierują się przede wszystkim zasadą "solidarność w zamian za własny wysiłek".

Od końca lutego grecki rząd prowadzi negocjacje z KE, MFW i EBC w sprawie reform, które są warunkiem odblokowania ostatniej transzy z programu pomocy finansowej, wygasającego 30 czerwca. Czwartkowe spotkanie eurogrupy w tej sprawie zakończyło się bez porozumienia. Szczyt rozpocznie się o godz. 19. Poprzedzi go nadzwyczajne spotkanie ministrów finansów krajów eurolandu.

Czytaj więcej w Money.pl
Bankructwo Grecji a Polska. Narada u Kopacz Premier powiedziała, że musimy być na to przygotowani, mimo że nie jesteśmy w strefie euro.
Grecja bankrutem? Putin zaciera ręce W sensie geopolitycznym byłby to prezent dla Rosji - zauważa Sebastian Mallaby z think tanku Rada Stosunków Zagranicznych (CFR)
Nowa propozycja Grecji dla wierzycieli - To dobra baza do poczynienia postępów podczas szczytu przywódców krajów strefy euro - napisał Selmayr na Twitterze.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)