Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Kryzys w Grecji nie wzrusza Niemców. Ponad połowa uważa, że planowane porozumienie jest złe

0
Podziel się:

Ponad połowa Niemców uważa, że planowane porozumienie z Grecją o nowym programie pomocowym jest złe i wielu wolałoby raczej wyjścia tego kraju ze strefy euro - wynika z sondażu YouGov. Sondaż ukaże się w niedzielę na łamach czasopisma "Welt am Sonntag".

Kryzys w Grecji nie wzrusza Niemców. Ponad połowa uważa, że planowane porozumienie jest złe
(EPA/BERND VON JUTRCZENKA)

Ponad połowa Niemców uważa, że planowane porozumienie z Grecją o nowym programie pomocowym jest złe i wielu wolałoby raczej wyjścia tego kraju ze strefy euro - wynika z sondażu YouGov. Sondaż ukazał się w niedzielę na łamach czasopisma "Welt am Sonntag".

56 procent uczestników sondażu oceniło planowane porozumienie z Atenami jako złe, a 1/5 z nich jako bardzo złe. Tylko 2 proc. oceniło je pozytywnie, a 27 proc. jako "nieco pozytywne". 48 proc. Niemców opowiedziało się za opuszczeniem przez Grecję strefy euro, a tylko 1/3 chciałaby, aby Grecja pozostała członkiem tej strefy. W sondażu uczestniczyło 1380 osób.

Czasopismo "Welt am Sonntag", które opublikowało w najnowszym numerze wyniki sondażu YouGov, podkreśla, że wykazał on brak entuzjazmu w Niemczech, będących najsilniejszą gospodarką w Europie, dla piątkowego głosowania w niemieckim parlamencie. Dało ono "zielone światło" dla rozpoczęcia negocjacji z Grecją o trzecim programie pomocowym. W ramach tego programu Grecja może otrzymać ok. 86 mld euro w ciągu 3 lat.

Niemcy niezadowoleni, UE owszem

Instytucje reprezentujące kredytodawców uznały, że władze greckie zainicjowały "w satysfakcjonujący sposób" pierwszy zestaw reform uzgodnionych w trakcie szczytu strefy euro - poinformowała w czwartek rzeczniczka Komisji Europejskiej Annika Breidthardt. Rzeczniczka podkreśliła, że pierwszy zestaw czterech działań, które w nocy ze środy na czwartek przegłosował grecki parlament, jest zgodny ze zobowiązaniami przyjętymi w poniedziałek na szczycie eurolandu.

Breidthardt poinformowała, że po podjęciu decyzji przez państwa UE ws. udzielenia Atenom krótkoterminowej pożyczki z Europejskiego Mechanizmu Stabilizacji Finansowej (EFSM) środki mogą być wypłacone szybko.

Zobacz też: Kryzys w Grecji. "Z podziału Europy cieszy się Władimir Putin"

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)