Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Kryzys w Grecji: Rozpoczęły się rozmowy, ale decyzja jest wątpliwa

0
Podziel się:

- Nie mam wielkich nadziei. Wciąż zbyt duże są różnice zdań i w rozmowach osiągnięto niewielki postęp - powiedział Jeroen Dijsselbloem.

Kryzys w Grecji: Rozpoczęły się rozmowy, ale decyzja jest wątpliwa
(MPD01605/CC BY-SA 2.0/Flickr)

Kluczowe rozmowy eurogrupy na temat pożyczki dla Grecji, pogrążonej w kryzysie. W Luksemburgu rozpoczęło się spotkanie ministrów finansów strefy euro. Wydaje się jednak, że dziś nie będzie jeszcze zgody na wypłatę ponad 7 miliardów euro. Powodem są różnice między rządem w Atenach a przedstawicielami międzynarodowych instytucji co do planowanych reform w Grecji.

Szef eurogropy sceptycznie wypowiadał się przed spotkaniem co do możliwości porozumienia, czyli zgody na wypłatę pożyczki w zamian za reformy.

- Nie mam wielkich nadziei. Wciąż zbyt duże są różnice zdań i w rozmowach osiągnięto niewielki postęp - powiedział Jeroen Dijsselbloem. Podkreślił, że wymogi, które stawiają przedstawiciele pożyczkodawców, są dla Aten kompromisowe. Teraz - jak mówił - ruch należy do Grecji.

A czasu jest coraz mniej. Do końca miesiąca Grecja powinna dostać zastrzyk finansowy, w przeciwnym razie będzie zmuszona ogłosić bankructwo. Według ekspertów, na porozumienie pozostało kilka dni, bo później ewentualny kompromis, zgodnie z procedurami, musi być jeszcze zaakceptowany przez parlamenty w kilku krajach. To może potrwać tydzień i dopiero wtedy możliwe byłoby przekazanie Grecji ponad siedmiu miliardów euro.

Czytaj więcej w Money.pl
Będą kolejne rozmowy w sprawie Grecji Szef Komisji Jean Claude Juncker, premier Grecji Aleksis Tsipras oraz szef eurogrupy Jeroen Dijsselmbloem mają się spotkać się najbliższych dniach.
Przełom w rozmowach z Grecją? Ministrowie finansów państw strefy euro negocjują pomoc finansową dla Aten. Osiągnięto postępy w kilku ważnych kwestiach.
Grecy nie chcą powrotu własnej waluty 66,5 proc. pytanych opowiedziało się za pozostaniem przy euro, a tylko 27 proc. za powrotem do drachmy.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)