Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
kryzys we włoszech
23.05.2011 13:23

Kryzys cofnął kraj o 10 lat. Gdzie?

Jednej czwartej Włochów grozi ubóstwo lub społeczna marginalizacja.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Daveness_98/CC/Flickr)


Światowy kryzys finansowy i gospodarczy cofnął Włochy w rozwoju o 10 lat - wynika z ogłoszonego w poniedziałek raportu włoskiego Instytutu Statystycznego Istat. Wskazano w nim, że jednej czwartej Włochów grozi ubóstwo lub społeczna marginalizacja.

Według Istat w latach 2001-2010 Włochy miały najniższy wzrost gospodarczy ze wszystkich krajów Unii Europejskiej; wyniósł on 0,2 proc. przy średniej w UE na poziomie 1,3 proc.

Kolejną konstatacją jest to, że Włochy - jedna z potęg gospodarczych świata - wyjątkowo ucierpiały w rezultacie kryzysu i mają poważne problemy z ożywieniem gospodarczym. Wzrost gospodarczy oceniono jako _ wciąż bardzo powolny _.

W ciężkim stopniu kryzys dotknął sferę zatrudnienia. W latach 2009-2010 liczba bezrobotnych wzrosła o 532 tysiące. Największą grupę wśród nich stanowią ludzie młodzi, do 29 lat.

W dokumencie zwrócono uwagę na to, że rodziny zostały zmuszone do sięgnięcia do oszczędności. W zeszłym roku na odłożenie pieniędzy mogło pozwolić sobie tylko nieco ponad 9 proc. rodzin i jest to najniższy odsetek od 20 lat.

Największe spustoszenie, jak się podkreśla, światowy kryzys wywołał na biedniejszym włoskim południu. Ale - jak zauważono - nie oszczędził także północy.

W opinii ekspertów Istat recesja teoretycznie już się zakończyła, ale jej skutki są wciąż _ silne _. Najbardziej odczuwa je 24,7 proc. obywateli, czyli około 15 milionów osób. Ludzie ci - jak stwierdzono - zagrożeni są ubóstwem lub zjawiskiem społecznego wykluczenia. Wskaźnik ten jest wyższy niż średnia UE, która wynosi 23,1 proc. Ryzyko ubóstwa dotyczy bezpośrednio 7,5 miliona Włochów.

Ponadto w Italii są prawie 2 miliony osób, cierpiących na różne choroby, które nie otrzymują żadnej pomocy finansowej.

Czytaj w Money.pl

Tagi: kryzys we włoszech, włochy, wiadomości, gospodarka, gospodarka polska, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz