Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Kryzys gospodarczy uderzył przede wszystkim w dzieci

0
Podziel się:

Dzieci w Unii Europejskiej są zagrożone ubóstwem lub wykluczeniem społecznym - ostrzegła Agencja Praw Podstawowych Unii Europejskiej (FRA).

Kryzys gospodarczy uderzył przede wszystkim w dzieci
(San Jose Library/CC/Flickr)

Coraz więcej dzieci w Unii Europejskiej jest zagrożonych ubóstwem lub wykluczeniem społecznym - ostrzegła Agencja Praw Podstawowych Unii Europejskiej (FRA).

W 2012 roku kraje UE poczyniły kroki w celu rozwiązania problemu niedożywienia, ale musiały też przeprowadzić cięcia, które miały poważne skutki dla edukacji dzieci, ich opieki zdrowotnej i świadczeń socjalnych.

- _ Ubóstwo wśród dzieci jest coraz bardziej niepokojącą kwestią w UE _ - ubolewa FRA w corocznym raporcie na temat przestrzegania praw podstawowych w krajach UE.

Według oficjalnych danych UE w 2011 roku 27 proc. dzieci w krajach członkowskich było zagrożonych ubóstwem lub wykluczeniem społecznym. To wyższy odsetek niż w pozostałych grupach ludności.

Z raportu wynika, że dzieci w wielu krajach UE odczuły skutki kryzysu, m.in. z powodu spadku dochodów rodziców lub zmniejszenia wydatków socjalnych państwa.

W Portugalii w czerwcu 2012 roku znacznie zmniejszono wysokość rożnego typu dodatków, co miało _ poważne skutki finansowe _ dla rodzin z dziećmi - głosi raport.

Dramatyczna sytuacja panuje w Grecji. Raport przywołuje badanie oenzetowskiego Komitetu Praw Dziecka, w którym wyrażono poważne zaniepokojenie stanem respektowania _ prawa do życia, przetrwania i rozwoju _ greckich dzieci i nastolatków, których rodziny w szybkim tempie tracą dochody oraz dostęp do państwowych usług, głównie opieki zdrowotnej i świadczeń socjalnych.

Zaniepokojenie autorów raportu budzi też rekordowo wysokie bezrobocie wśród młodych ludzi oraz wysoki wskaźnik dzieci, które rezygnują z nauki, głównie wśród mniejszości romskiej. Według raportu w Grecji coraz więcej dzieci żebrze lub pracuje jako uliczni sprzedawcy.

Czytaj więcej w Money.pl
Colorovo ufunduje tablety szkołom podstawowym Marka Colorovo została sponsorem V edycji konkursu "Have fun with English" organizowanego dla uczniów szkół podstawowych, którego celem jest propagowanie nauki angielskiego wśród najmłodszych. Producent tabletów ufunduje nagrody dla zwycięskich zespołów.
Jak przekazać firmę dziecku i nie płacić podatku? Jest sposób, by uniknąć zapłacenia zarówno VAT-u, PIT-u, jak i podatku od spadków i darowizn.
Zobacz, co zmieni się w urlopach rodzicielskich Nowelizacja Kodeksu pracy wprowadza roczny, płatny urlop po urodzeniu dziecka. Kto z niego skorzysta?
wiadomości
wiadmomości
kraj
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)