Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Kryzys na Ukrainie. "Można mówić o prawdziwej wojnie"

0
Podziel się:

Według ukraińskich źródeł, w obwodzie biełgorodzkim zgromadziło się około tysiąca żołnierzy, wyposażonych w czołgi i wozy pancerne.

Kryzys na Ukrainie. "Można mówić o prawdziwej wojnie"
(EPA/ROMAN PILIPEY)
bELauilh

Krytyczna sytuacja w Ługańsku. Według miejscowych władz, miasto znajduje się na skraju katastrofy humanitarnej - nie ma prądu, wody, paliwa ani gazu. Z kolei na rosyjsko-ukraińskiej granicy wzrasta napięcie. Władze w Kijowie alarmują, że od kilku dni w pobliżu granicy zauważono ruchy rosyjskich oddziałów.

Aktualizacja 21:25

Moskwa na razie nie komentuje informacji o gromadzeniu wojsk nad ukraińską granicą. Ani resort obrony, ani spraw zagranicznych nie opublikowały do tej pory komunikatu w tej sprawie. Według ukraińskich źródeł, po stronie rosyjskiej w obwodzie biełgorodzkim zauważono zgrupowanie liczące około tysiąca żołnierzy, wyposażonych w czołgi i wozy pancerne.

bELauilj

Jednocześnie, rzecznik Centrum Informacyjno Analitycznego przy Radzie Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy Andrij Łysenko twierdzi, że coś dziwnego dzieje się w rosyjskich obwodach, w strefie przygranicznej. Według jego wiedzy, rosyjscy rolnicy z obwodów: briańskiego, biełgorodzkiego i kurskiego dostali polecenie zakończenia do jutra prac polowych. Nie potwierdzają tej informacji rosyjskie źródła.

Nie wiedzą nic na ten temat mieszkańcy obwodu rostowskiego, który graniczy z Donbasem._ - Wszystko normalnie, nic się nie dzieje, nikt na nikogo nie napada, jest normalnie _ - tłumaczy Polskiemu Radiu mieszkaniec jednej z wiosek, w pobliżu Nowoszachtyńska.

Z jednej strony, władze Ukrainy oskarżają Rosję o mobilizowanie wojsk w strefie przygranicznej, a także naruszanie ukraińskiej przestrzeni powietrznej. Z drugiej, Rosja zarzuca ukraińskiej armii ostrzał rosyjskich terytoriów.

W Ługańsku coraz gorzej

Natomiast mer Ługańska Serhij Krawczenko oświadczył, że miasto jest izolowane, nie ma prądu, wody, paliwa ani gazu. Nie działają telefony niektórych sieci komórkowych, ani internet. Woda w wodociągach nie jest oczyszczana, a butelkowaną bardzo trudno dostać. Są trudności z innymi produktami spożywczymi. W Ługańsku nie ma gotówki, ponieważ żaden bank nie ma odwagi przywozić tam pieniędzy.

bELauilp

Sytuacja pogarsza się z dnia na dzień. Zdaniem mera Ługańska, można mówić o prawdziwej wojnie. Mieszkańcy nie mogą opuścić miasta, ponieważ autobusy i pociągi nie kursują, a dla prywatnych aut nie można kupić paliwa.

Trochę lepsza sytuacja jest w Gorłówce pod Donieckiem. Produkty spożywcze, w tym chleb, są tylko w kilku sklepach. Ustawiają się w nich ogromne kolejki. Szpitale są przepełnione. Wielu mieszkańców opuściło miasto, prorosyjscy separatyści nie wypuszczają jednak mężczyzn do 45. roku życia obawiając się, że mogą oni dołączyć do ukraińskiej armii.

Sztab operacji antyterrorystycznej twierdzi, że promoskiewskich separatystów udało się wygnać z północnych przedmieść Doniecka. Bojówkarze uciekli do miasta.

bELauilq

Spokojne świętowanie

Na terytorium byłego ZSRR obchodzono dzisiaj Dzień Komandosa (Dzień Wojsk Powietrzno-Desantowych). Na Ukrainie przebiegł wyjątkowo spokojnie. Żołnierze zamiast hucznie świętować spotykają się, aby porozmawiać i odwiedzić swoich kolegów w szpitalach.

W tym roku nie było imprez z lejącym się strumieniami alkoholem, a były po prostu rzadkie spotkania w parkach, na żałobnych nabożeństwach i w szpitalach. Komandosi wspominają swoich kolegów, którzy zginęli w czasie konfliktu z Rosją na wschodzie Ukrainy.

_ - Nasi ludzie też giną, więc obchodzimy to święto spokojnie i bez patosu _ - mówili ci, którzy zebrali się pod pomnikiem żołnierzy poległych w Afganistanie.

bELauilr
Czytaj więcej w Money.pl
Ukraińcy wycofują się przed Rosjanami Ukraina była znowu ostrzeliwana z terytorium Rosji wyrzutniami rakietowymi Grad. Kreml ogłosił szkolenia dla rezerwistów.
Zbadali milicjantów wykrywaczem kłamstw Tylko co piąty milicjant na wschodzie kraju nadaje się do dalszej pracy w organach ścigania.
Wojna na Ukrainie skończy się? Padła data Operacja antyterrorystyczna rozpoczęła się w połowie kwietnia.
bELauilK
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)