Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Kryzys na Ukrainie. Rosja uważa, że OBWE powinna pozostawić obserwatorów

0
Podziel się:

MSZ Rosji wyraża żal do przedstawiciela OBWE z powodu krytykowania Rosji, w tym za niedostateczną kontrolę granic.

Kryzys na Ukrainie. Rosja uważa, że OBWE powinna pozostawić obserwatorów
(PAP/EPA)
bFfwDDkl

Rosyjskie MSZ krytycznie odniosło się do sugestii przedstawiciela Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE) Wolfganga Ischingera, że organizacja może rozważyć wycofanie swych obserwatorów z Ukrainy ze względów bezpieczeństwa.

We wschodniej części kraju trwa operacja zbrojna przeciwko prorosyjskim separatystom; w sobotę dochodziło do wymiany ognia między siłami rządowymi a rebeliantami.

OBWE poinformowała, że w czwartek straciła kontakt z grupą swych obserwatorów na wschodzie Ukrainy, inna grupa jest przetrzymywana przez separatystów od poniedziałku. Specjalny mediator OBWE i były wiceszef niemieckiej dyplomacji Wolfgang Ischinger nie wykluczył w środę wycofania misji w obawie o życie obserwatorów.

bFfwDDkn

W swym oświadczeniu MSZ Rosji wyraża żal do Ischingera z powodu krytykowania Rosji, w tym za _ niedostateczną kontrolę granic _. MSZ uważa, że właśnie _ teraz należy zaktywizować działania obserwatorów międzynarodowych, obiektywnie sygnalizować wszelkie fakty i incydenty, przypadki naruszania praw człowieka _.

W tym celu, jak pisze rosyjskie MSZ, _ należy energiczniej nawiązywać kontakty z przedstawicielami sił, które rzeczywiście kontrolują sytuację w regionach _. Resort dyplomacji podkreśla, że takie działania przewiduje mandat misji OBWE.

MSZ Rosji wskazuje na znaczenie zainicjowanych przez OBWE tzw. okrągłych stołów na Ukrainie. Podkreśla przy tym, że muszą w nich uczestniczyć ludzie, którzy mają rzeczywisty wpływ w regionach i mogą sprzyjać uregulowaniu, jak pisze resort dyplomacji, _ wewnątrzukraińskiego kryzysu _.

Czytaj więcej w Money.pl

bFfwDDkt
bFfwDDkO
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)