Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
kryzys na węgrzech
21.06.2012 20:18

Kryzys na Węgrzech. Rząd spełnił wymogi EBC i MFW

Nowelizacja ustawy o banku centralnym ma zapewnić Węgrom możliwość skorzystania z dalszej zagranicznej pomocy kredytowej w wysokości 15 mld euro.

Podziel się
Dodaj komentarz
(orbanviktor.com)

Rząd Węgier przesłał do parlamentu projekt nowelizacji ustawy o banku centralnym, jakiej domagały się Europejski Bank Centralny, Międzynarodowy Fundusz Walutowy i sam Narodowy Bank Węgier.

Nowelizacja ma zapewnić Węgrom możliwość skorzystania z dalszej zagranicznej pomocy kredytowej w wysokości 15 mld euro. Oczekuje się, że parlament będzie głosował w tej sprawie 2 lipca.

Planowana zmiana ustawy o banku centralnym uniemożliwia parlamentowi rozszerzenie Rady Monetarnej o kolejnych członków. Rada nie będzie musiała składać rządowi sprawozdań ze swych posiedzeń i przedstawiciel rządu nie będzie na nich obecny. Podwyższona zostanie również wysokość uposażeń członków Rady.

O spełnieniu przez rząd warunków stawianych przez EBC i MFW poinformował listownie Komisję Europejską premier Węgier Viktor Orban. Pismo na ten temat przesłał również do EBC szef Narodowego Banku Węgier Andras Simor.

Nowelizację ustawy o banku centralnym węgierscy deputowani uchwalili już 29 maja, ale wprowadzone zmiany nie okazały się dla EBC i MFW wystarczającym warunkiem do wznowienia negocjacji w sprawie pomocy kredytowej, zawieszonych w grudniu ubiegłego roku.

Deputowani anulowali bowiem jedynie połączenie Narodowego Banku Węgier z Urzędem Nadzoru Finansowego (PSZAF). Nie zrezygnowali jednak z możliwości kooptowania wybieranych przez parlament członków Rady Monetarnej oraz nie zgodzili się na zwiększenie uposażeń członków kierownictwa banku centralnego.

Minister gospodarki Gyorgi Matolcsy powiedział w czwartek na konferencji prasowej w Budapeszcie, że Komisja Europejska _ powinna zaakceptować w całej rozciągłości _ zmiany dotyczące niezależności banku centralnego. Matolcsy nie wykluczył, że w przypadku wznowienia negocjacji Węgry otrzymają pożyczkę już jesienią.

Po ustąpieniu dotychczasowego negocjatora, ministra bez teki Tamasa Fellegi'ego negocjacje z Komisją Europejską i MFW prowadzi od 1 czerwca Mihaly Varga, który w randzie sekretarza stanu kierował dotychczas Urzędem Rady Ministrów.

Czytaj więcej w Money.pl
By dostać miliardy euro, szybko zmienią prawo Przeszkody uniemożliwiające wznowienie negocjacji z Międzynarodowym Funduszem Walutowym w sprawie pomocy finansowej dla Węgier zostały praktycznie usunięte - tak uważa węgierski premier Viktor Orban.
Orban ustąpił. Bo chce dostać 20 mld euro? Węgierski rząd złożył w parlamencie projekt nowelizacji ustawy o banku centralnym.
Ważą się losy Węgier. Ustalili nowy termin 20 stycznia komisarz do spraw walutowych Olli Rehn spotka się z węgierskim ministrem odpowiedzialnym za pomoc finansową dla Węgier Tamasem Fellegim.
Tagi: kryzys na węgrzech, węgry, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, gospodarka światowa, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz