Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Kryzys w Grecji: Kolejne starcia w Atenach

0
Podziel się:

W Atenach znów gorąco. Policja użyła gazu łzawiącego. Sprzeciw wobec cięć przybiera też kuriozalne formy.

Kryzys w Grecji: Kolejne starcia w Atenach
(PAP/EPA)

Związek zawodowy greckiej policji zagroził, że zatrzyma przedstawicieli tzw. trojki, których oskarża o próby obalenia demokracji przez wymuszanie kolejnych cięć.

Grecy rozpoczęli dwudniowy strajk przeciwko programowi dalszych cięć i reform, zatwierdzonemu poprzedniego dnia przez przywódców trzech partii rządzącej koalicji.

Według policji do starć doszło podczas pokojowego w większości marszu ok. 11 000 ludzi. Grupa ok. 200 osób odłączyła się od pochodu i zaczęła obrzucać funkcjonariuszy kamieniami oraz koktajlami Mołotowa. Policja użyła gazu łzawiącego do rozproszenia tłumu. Nie ma doniesień o rannych czy aresztowanych.

Oddzielny protest środowisk lewicowych z udziałem ok. 10 000 osób odbył się bez incydentów.

Tymczasem sprzeciw greckiego społeczeństwa wobec narzucanych mu oszczędności przybiera coraz bardziej kuriozalne formy - zauważa agencja dpa.

Zobacz także: GRECY NIE CHCĄ CIĘĆ. ZOBACZ PROTESTY W ATENACH (Russia Today, ang.):

Zarząd związku zawodowego policji POESY zagroził w piątek zatrzymaniem inspektorów tzw. trojki - przedstawicieli Komisji Europejskiej, Europejskiego Banku Centralnego i Międzynarodowego Funduszu Walutowego - którzy jego zdaniem za pomocą _ wymuszanych cięć _ próbują obalić porządek demokratyczny w Grecji, naruszyć grecką _ suwerenność narodową _ i zrabować _ dobra narodowe _ tego kraju.

_ Ostrzegamy, że natychmiast wydamy nakaz aresztowania _ - brzmi oświadczenie związku wysłane do przedstawicieli trojki.

Ponadto rozpowszechniana była ulotka stylizowana na list gończy, na którym pod napisem _ Wanted _ (poszukiwani) zaoferowano nagrodę w wysokości jednego euro za pojmanie inspektorów międzynarodowych instytucji.

Zgoda Grecji co do nowego planu oszczędności była warunkiem koniecznym do kontynuowania rozmów o uruchomieniu przez UE i MFW drugiego pakietu ratunkowego dla Aten o wartości 130 mld euro.

Decyzja w tej sprawie najprawdopodobniej zapadnie w najbliższą środę na spotkaniu eurogrupy. Szef eurogrupy Jean-Claude Juncker powiedział, że do tego czasu grecki parlament musi zaaprobować porozumienie między rządem Grecji a trojką. Rząd w Atenach, przy zgodzie wszystkich partii koalicyjnych, musi także zapewnić, że w tym roku zaoszczędzi dodatkowo 300 mln euro.

Czytaj więcej o kryzysie w Grecji
Niemcy wywierają na nich presję. Chcą reform W zamian za nową pomoc dla Grecji Niemcy domagają się od rządu w Atenach konkretnych działań prowadzących do realizacji programu oszczędności, a nie tylko zapowiedzi.
Miliardów jeszcze nie dostaną. Czas się wykazać Dopiero w przyszłą środę eurogrupa podejmie decyzję w sprawie nowej pomocy dla Grecji.
Znany grecki ekonomista dla Money.pl: Mój kraj wyciągnie miliardy, a reform nie będzie Prof. Costas Azariadis tłumaczy, dlaczego Grecy strajkują pięć razy w tygodniu.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)