Notowania

kryzys w grecji
06.07.2012 10:33

Kryzys w Grecji: Najpierw reformy, później negocjacje ws. pomocy

- Nie możemy prosić naszych pożyczkodawców o cokolwiek zanim tego nie naprawimy - deklaruje grecki minister finansów.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

Grecja musi przyspieszyć reformy zanim poprosi UE i MFW o zmodyfikowanie zasad przyznawania jej środków w ramach drugiego programu pomocowego - przyznał minister finansów Jannis Sturnaras._ _

_ - Realizacja postanowień programu kuleje, nie możemy więc prosić naszych pożyczkodawców o cokolwiek zanim tego nie naprawimy _ - powiedział Sturnaras w rozmowie z dziennikiem _ Financial Times _.

Zmiana greckiej strategii nastąpiła po tym, jak przebywający w Atenach przedstawiciele trojki (Komisja Europejska, Europejski Bank Centralny i Międzynarodowy Fundusz Walutowy) powtórzyli stanowisko szefowej MFW Christine Lagarde. Powiedziała ona, że _ nie jest w nastroju na negocjacje lub renegocjacje _ greckiego pakietu ratunkowego - przypomina _ FT _.

Według źródeł, na które powołuje się gazeta, podczas czwartkowych rozmów z trojką premier Antonis Samaras nie poruszył tematu złagodzenia warunków udzielania Grecji pomocy finansowej.

Do niedawna wszystkie trzy partie koalicyjne (Nowa Demokracja, PASOK, Demokratyczna Lewica) domagały się wydłużenia o dwa lata terminu na spełnienie warunków, jakimi obarczono udzielenie Grecji pomocy. Miałoby to ich zdaniem złagodzić skutki blisko pięcioletniej recesji.

_ - Premier potwierdził zaangażowanie na rzecz reform strukturalnych, zwłaszcza prywatyzacji, która postawiłaby gospodarkę na nogi i przyczyniła się do tworzenia miejsc pracy _ - twierdzi źródło wtajemniczone w rozmowy.

Podczas spotkania trojka dała do zrozumienia, że _ choć za przedłużeniem pomocy może i przemawiają argumenty natury ekonomicznej, to strefa euro mogłaby odmówić Grecji koniecznych w takiej sytuacji dodatkowych środków z uwagi na dotychczasowy brak postępów _ w realizacji planu reform.

Postępy rzeczywiście nie są zadowalające - ocenia gazeta, przypominając, że z powodu przyspieszonych wyborów parlamentarnych, które trzeba było przeprowadzać dwukrotnie w ciągu 2 miesięcy, Grecja przekroczyła już terminy wyznaczone dla kluczowych reform.

Grecja nie zlikwidowała niepotrzebnych agencji rządowych, nie zrekapitalizowała banków, prywatyzacja się opóźnia, podobnie jak redukcja zatrudnienia w sektorze publicznym, nie zreformonowano sytemu podatkowego ani nie poprawiono ściągalności podatków. Ponadto budżet na ten rok już został przekroczony, a rząd w Atenach wciąż jeszcze nie wskazał, gdzie zamierza poczynić oszczędności na kwotę 11,5 mld euro w ciągu najbliższych 2 lat - wskazują zarówno _ FT _ jak i _ Wall Street Journal _.

Sturnaras w czwartek po spotkaniu z delegacją trojki potwierdził, że niektóre elementy programu pomocowego UE i MFW nie są realizowane tak jak pierwotnie zakładano.

Jak pisze _ Financial Times _, szczegółowe negocjacje w sprawie pakietu ratunkowego odbędą się pod koniec lipca, a Atenom będzie zależało na osiągnięciu porozumienia na początku sierpnia; w przeciwnym razie Grecja ryzykuje dalsze opóźnienia w wypłacie transzy pomocy, która do greckiej kasy miała trafić już w czerwcu.

Czytaj więcej w Money.pl
Tak do końca nie wiesz, jak upadła Grecja? Oto jej losy krok po kroku Kilka błędów doprowadziło cały naród do ruiny. Zobacz, co naprawdę się stało.
Merkel bezwzględnie: Grecy muszą ciąć - _ Grecki rząd powinien zrealizować zobowiązania wobec swych partnerów _ - powiedziała kanclerz Niemiec Angela Merkel.
Greckiemu rządowi może w ciągu miesiąca zabraknąć gotówki Były premier, Lukas Papademos, obliczył że 18 czerwca w kasie państwa będzie już tylko 700 mln euro, a potem...
Tagi: kryzys w grecji, grecja, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, najważniejsze, gospodarka światowa, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz