Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Kryzys w Grecji. Siedemnastotysięczny protest

0
Podziel się

Około 17 tys. osób protestowało dziś wieczorem w Salonikach, w drugim
co do wielkości mieście Grecji, przeciwko prowadzonej od czterech lat rządowej polityce.

Kryzys w Grecji. Siedemnastotysięczny protest
(AP/Fotolink/East News)
bEpAZqwR

Protestujący wyszli na ulice w Salonikach, w drugim co do wielkości mieście Grecji, przeciwko prowadzonej od czterech lat rządowej polityce oszczędności - poinformowała miejscowa policja.

Manifestanci, którzy przybyli na apel związków zawodowych, przeszli przez centrum miasta, gdzie na ponad cztery godziny wstrzymano ruch samochodowy. Nad bezpieczeństwem protestujących czuwało ok. 4,5 tys. policjantów.

_ Wszyscy razem, by walczyć z oszczędnościami i biedą _ - głosił główny transparent związkowych central GSEE i ADEDY.

bEpAZqwT

Akcję protestacyjną zorganizowano z okazji dorocznego przemówienia premiera Antonisa Samarasa o stanie gospodarki kraju. Samaras wygłosił je rano na otwarciu 78. międzynarodowych targów w Salonikach.

Premier wyraził przekonanie, że w 2014 roku kraj zanotuje wzrost gospodarczy. _ Grecja zmienia się po sześciu latach recesji (...); nie będzie nowych działań oszczędnościowych _ - zapewnił Samaras.

Poza marszem zorganizowanym przez związki zawodowe, manifestacje przeprowadziła lewica pozaparlamentarna i stowarzyszenia, które sprzeciwiają się powstaniu kopalni złota w rejonie przyległym do półwyspu Chalcydyckiego.

Protestowali również pracownicy dwóch fabryk zbrojeniowych kontrolowanych przez państwo oraz zakładów metalurgicznych Larco, które mają być sprywatyzowane.

bEpAZqwZ

W manifestacjach wziął udział Aleksis Cipras, szef głównej partii opozycyjnej partii radykalnej lewicy SYRIZA, i apelował o odrzucenie polityki zaciskania pasa.

W oświadczeniu SYRIZA napisała pod adresem premiera Samarasa, że _ cierpi on na delirium _, skoro _ widzi zmniejszanie się bezrobocia w sytuacji, gdy 1,5 mln obywateli jest bez pracy _.

Cipras zarzucił szefowi rządu hipokryzję i kłamstwo. _ W mieście, w którym zamyka się przedsiębiorstwa i stopa bezrobocia szybuje, Samaras wykazuje się hipokryzją i kłamie _ - powiedział opozycyjny polityk.

Czytaj więcej w Money.pl
Cała Europa potępia ten krok. Ugną się? Dyrektorzy generalni mediów publicznych w Europie domagają się wznowienia pracy greckiego radia i telewizji.
Grecja wyjdzie z recesji w przyszłym roku Premier Grecji ocenił, że tegoroczny spadek gospodarczy będzie mniejszy niż 4,2 proc. prognozowane przez Międzynarodowy Fundusz Walutowy i Unię Europejską.
Jest bardzo źle. Kolejne słabe dane z Grecji Grecka gospodarka skurczyła się w ciągu pierwszych sześciu miesięcy tego roku w porównaniu z tym samym okresem ubiegłego o 4,61 procent.
bEpAZqxu
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)