Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Kryzys w Grecji. Ważą się losy miliardów euro

0
Podziel się:

W Atenach rozpoczęło się spotkanie europejskich ekspertów dotyczące przyznania Grecji kolejnej transzy pożyczki.

Kryzys w Grecji. Ważą się losy miliardów euro
(Eric Caballero/CC/Flickr)
bEEjxket

aktualizacja: 18:35

Inspektorzy trojki - Komisji Europejskiej, Europejskiego Banku Centralnego i Międzynarodowego Funduszu Walutowego - rozmawiali z ministrem finansów Grecji Jannisem Sturnarasem na temat nowego greckiego pakietu oszczędnościowego.

Niemiecka agencja dpa pisze, powołując się na informacje z greckich kół finansowych, że Ateny przygotowały na lata 2013-2014 pakiet oszczędnościowy wart około 17 miliardów euro. Pierwotnie zakładano oszczędności rządu 11,5-11,9 mld euro, ale zdecydowano się na większą sumę na wypadek, gdyby inspektorzy trojki uznali niektóre elementy pakietu za mało wiarygodne.

W niedzielę wieczorem minister Sturnaras ma poinformować szefów trójpartyjnej koalicji premiera Antonisa Samarasa o wynikach rozmów z inspektorami trojki.

bEEjxkev

Szczegóły nowego pakietu oszczędnościowego nie są jeszcze znane. Z przecieków prasowych wynika, że będą to głównie oszczędności na emeryturach i płacach. Samaras zapewniał w sobotę, że przygotowywany właśnie pakiet oszczędnościowy będzie już ostatni. Podkreślał zarazem, że te oszczędności są niezbędne, by przywrócić wiarygodność finansową Gracji.

Przyjęcie przez Ateny tych oszczędności jest warunkiem wypłacenia Grecji kolejnej transzy (31 miliardów euro) drugiego pakietu ratunkowego. Bez tych środków Grecja utraciłaby zdolność spłacania długów i mogłaby zostać zmuszona do wyjścia ze strefy euro.

Zdaniem Pawła Cymcyka, analityka ING TFI, obrady _ trojki _ nie przyniosą żadnych istotnych informacji dla rynków i i inwestorów.

Analityk podkreśla, że ostatnie reformy wprowadzane przez grecki rząd miały na celu uzyskanie europejskich środków pomocowych. Na obecną chwilę, jak prognozuje ekonomista, Grecy raczej nie zobowiążą się do kolejnych reform.

bEEjxkeB

_ - Grecki rząd dość wyraźnie zapowiedział, że na tą chwilę z tymi reformami należy się powstrzymać, bo greckie społeczeństwo więcej nie zdoła znieść. Wydaje się więc, że ustalenia trojki mogą dać Grekom co najwyżej więcej wytchnienia. Trochę więcej to jest rok, a więc gdy grecka gospodarka będzie mogła poczekać na kolejne drakońskie reformy, które prędzej czy później kraj ten będzie musiał zastosować _ - tłumaczy Cymcyk

POSŁUCHAJ PAWŁA CYMCYKA:

źródło: IAR

Przeciwko planom oszczędnościowym protestowało wczoraj w Salonikach kilkanaście tysięcy Greków.

bEEjxkeC
Czytaj więcej w Money.pl
"Grecy już więcej nie wytrzymają" W manifestacji przeciwko planom oszczędnościowym wzięło udział dwanaście tysięcy ludzi.
Grecja już się nie wywinie. Musi pokazać rezultaty Tylko wtedy Europa _ pozostanie zaangażowana na jej rzecz _ - powiedział Szef Rady Europejskiej.
Janusz Lewandowski: W sprawie unijnych pieniędzy mam wiele złych wiadomości Komisarz Unii Europejskiej do spraw budżetu ujawnia, ile możemy stracić na buncie największych płatników.
bEEjxkeW
KOMENTARZE
(0)