Notowania

kryzys w hiszpanii
07.06.2012 21:21

Kryzys w Hiszpanii. Bankom grożą duże straty

Agencja ratingowa Standard & Poor's ogłosiła, że hiszpańskie banki mogą ponieść do 2013 roku straty rzędu 80-112 mld euro.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Eric Caballero/CC/Flickr)

Agencja ratingowa Standard & Poor's ogłosiła, że hiszpańskie banki mogą ponieść do 2013 roku straty rzędu 80-112 mld euro. Według agencji pomoc UE dla sektora bankowego Hiszpanii wydaje się coraz bardziej nieunikniona.

Banki mogą ponieść szacowane przez S&P straty z powodu nagromadzonych złych kredytów, których spłacenie przez dłużników jest mało prawdopodobne - wyjaśnia AFP.

_ Rośnie nacisk na banki hiszpańskie, by zwiększyły swoje rezerwy w obliczu potencjalnych strat _ - głosi komunikat S&P; sektor będzie więc potrzebował dodatkowych kapitałów.

_ - Dla samej Hiszpanii byłoby to, rzec jasna, ogromnym obciążeniem _ - powiedział w czwartek wieczorem główny ekonomista S&P na Europę Jean-Michel Six w wywiadzie telewizyjnym; dane szacunkowe przedstawione przez agencję _ dowodzą (...), że mamy do czynienia ze skrajnie poważną sytuacją _.

_ - Powiedziałbym, że w pewnej mierze nie mamy wyboru _, a strefa euro musi przyjść z pomocą hiszpańskim bankom - wyjaśnił ekonomista S&P.

Według agencji _ druga recesja w Hiszpanii (w ciągu trzech lat) przyśpieszy akumulację niebezpiecznych aktywów w bilansach banków za lata 2012 i 2013, co znacząco zwiększy straty związane z (udzieleniem) kredytów _.

Wcześniej w czwartek inna agencja ratingowa - Fitch - obniżyła notę Hiszpanii o trzy stopnie do BBB, z perspektywą negatywną. Według Fitcha hiszpańskie banki powinny zostać dekapitalizowane o 50-100 mld euro.

18 maja Moody's obniżył noty 16 hiszpańskich banków, tłumacząc to tym, że działają one w niesprzyjających warunkach, mają kłopoty z dostępem do rynków kapitałowych, a jakość ich aktywów pogarsza się, _ ponieważ (liczba) złych pożyczek dla firm z sektora nieruchomości szybko rośnie _.

Szef eurogrupy Jean-Claude Juncker powiedział w czwartek, że unia walutowa gotowa jest udzielić pomocy hiszpańskiemu sektorowi bankowemu, jeśli poprosi o to Madryt.

Czytaj więcej w Money.pl
Za 15 dni rozstrzygną się losy tej gospodarki Rząd Hiszpanii w ciągu 15 dni podejmie decyzję w sprawie dokapitalizowania banków i co za tym idzie w sprawie ewentualnego zwrócenia się o pomoc międzynarodową.
Straty hiszpańskich banków. To miliardy W swych szacunkach instytut oparł się na danych z banków irlandzkich, które w kryzysie w latach 2008-2009 padły ofiarą spekulacyjnej bańki w branży nieruchomości.
Hiszpania uparta: Nie jest u nas tak źle Hiszpania przekonuje, że nie potrzebuje żadnej pomocy zewnętrznej dla ratowania swego systemu bankowego.
Tagi: kryzys w hiszpanii, hiszpania, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, gospodarka światowa
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz