Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Kryzys w Hiszpanii. Protesty w rytmie flamenco przeciw chciwości banków

0
Podziel się:

Gniew protestujących wymierzony jest w banki, które w czasach boomu na rynku nieruchomości udzieliły wielu kredytów, a teraz borykają się z ogromnym zadłużeniem.

Kryzys w Hiszpanii. Protesty w rytmie flamenco przeciw chciwości banków
(Demotix/EDU BAYER/Reporter)

Coraz większą popularnością cieszą się w Hiszpanii grupy starszych osób, które tańczą flamenco w przebraniach i śpiewają prześmiewcze piosenki, protestując w ten sposób przeciw chciwości banków i jej skutkom - pisze w piątek agencja Reuters.

Tylko na portalu Twitter grupa tzw. yayoflautas (połączenie słów _ staruszek _ i _ ktoś z ulicy _) ma 14 tysięcy subskrybentów, a linki do ich nagrań w internecie mają wielkie wzięcie wśród internautów.

Każda akcja trochę różni się od poprzednich, ale podstawowy schemat jest ten sam: nobliwi manifestanci, przebrani w odblaskowe kamizelki lub więzienne kombinezony, wchodzą do banku, po czym przed zdumionymi urzędnikami rozpoczynają żywiołowy taniec flamenco, któremu towarzyszą pełne oburzenia zaśpiewy.

_ - To nie brak pieniędzy, ale nadmiar złodziei _ - śpiewała pewna grupa w jednym z oddziałów banku Bankia. _ Zmieniłeś się, przyjacielu, odkąd się wzbogaciłeś. Ja mam dwie prace, żeby spłacać hipotekę _, _ Ty masz kłopoty, ja ląduję na ulicy _ - skarżyli się właściciele kupionych na kredyt domów, którym grozi eksmisja, ponieważ nie są w stanie spłacać długu.

Wśród innych form protestu popularnością cieszą się tzw. Rumba Raves, czyli wściekłe rumby, wykonywane grupowo w bankowych lobby, a także akcje niejakiej Ninja Girl, która przed zdumionymi urzędnikami rozsypuje na podłogę garść drobniaków, po czym z dumnie podniesioną głową wychodzi.

ZOBACZ JAK PROTESTUJĄ HISZPANIE:

Gniew protestujących wymierzony jest w banki, które w czasach boomu na rynku nieruchomości udzieliły wielu kredytów, a teraz borykają się z ogromnym zadłużeniem, bo wielu Hiszpanów przez kryzys zubożało i nie jest w stanie spłacać zaciągniętych pożyczek. Na początku czerwca w strefie euro zapadła decyzja o wsparciu zagrożonych hiszpańskich banków sumą ok. 100 mld euro.

Hiszpania jest obecnie pogrążona w recesji, ma najwyższe bezrobocie w UE (25 proc.) i pokaźny deficyt budżetowy w wysokości 8,9 proc. PKB. Zdaniem niektórych analityków kraj ten może stać się kolejną, po Grecji, Irlandii i Portugalii, ofiarą kryzysu zadłużenia.

Czytaj więcej o kryzysie w Hiszpanii w Money.pl
To pewne. Hiszpania zwróci się o miliardową pomoc Hiszpański sektor bankowy nie przetrwa bez zewnętrznego wsparcia. Zobacz, ile pieniędzy potrzebują.
Straty hiszpańskich banków. To miliardy W swych szacunkach instytut oparł się na danych z banków irlandzkich, które w kryzysie w latach 2008-2009 padły ofiarą spekulacyjnej bańki w branży nieruchomości.
Hiszpania tnie wydatki, ale protesty nie ustają W sumie od hasłem Nie igra się z edukacją i zdrowiem doszło do manifestacji w 55 miastach. Ich organizatorem była Platforma na rzecz Obrony Państwa Opiekuńczego i Usług Publicznych.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)