Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
kryzys w polsce
18.05.2012 16:40

Kryzys w Polsce? Profesor Balcerowicz odpowiada

Znany ekonomista ocenia stan polskiej gospodarki i perspektywy dla jej rozwoju.

Podziel się
Dodaj komentarz
(EAST NEWS)

Polsce nie grozi - z dużym prawdopodobieństwem - głębszy kryzys w najbliższym czasie - uważa prof. Leszek Balcerowicz, były prezes NBP. W jego ocenie gospodarka będzie jednak wytracać szybkość bez reform zakrojonych na szeroką skalę._ _

_ - To nie jest ryzykowane, to jest pewne bez reform. Bo wszystkie siły, od których zależy długofalowy wzrost w perspektywie kilku, a także kilkunastu lat, słabną. Na ten temat nie ma prawie żadnej dyskusji, nie ma żadnej diagnozy ze strony partii rządzących, opozycyjnych, ani także szerszych środków zaradczych _ - powiedział prof. Balcerowicz.

Podkreślił, że wzrost gospodarki po pierwsze zależy od zatrudnienia, a w ciągu najbliższych 10 lat liczba ludzi w wieku produkcyjnym spadnie o 2 mln i to już samo w sobie wystarczy, żeby było ciosem we wzrost gospodarczy. Odnosząc się do reformy emerytalnej prof. Balcerowicz zaznaczył, że ruch jaki wykonała PO i PSL _ był we właściwym kierunku _, ale o wiele za słaby, żeby móc kompensować ten ubytek. Jego zdaniem _ nie jest powodem do chluby _, że okres przechodzenia do 67 lat w przypadku kobiet ma być najdłuższy w Europie, czyli trwać 30 lat.

_ - Praktycznie korzyść z tego w stosunku do pogorszenia się sytuacji demograficznej będzie daleko niewystarczająca _ - uważa Balcerowicz. Jego zdaniem przez ostatnie trzy-cztery lata zadawano też _ kolejne ciosy _ perspektywie zatrudnienia młodszych ludzi o niższych kwalifikacjach, drastycznie podnosząc płacę minimalną. Podkreślił też, że w Polsce jest niski udział inwestycji w PKB i słabnie efektywność z jaką pracują zasoby ludzkie, urządzenia i kapitał.

_ - Jeżeli Polska ma uniknąć scenariusza wytracania szybkości, w sytuacji kiedy mamy tylko 50 proc. dochodu przeciętnego Niemca, to jest potrzeba całościowa, głęboka diagnoza i na tym tle pakiet reform. To jest to, czego można oczekiwać od rządu a także od różnych partii politycznych, które myślą kategoriami przyszłości Polski, a nie bieżących sprzeczek _ - uważa Balcerowicz.

Przewodniczący Rady Forum Obywatelskiego Rozwoju podkreślił, że FOR pracuje nad taką diagnozą sił napędowych polskiej gospodarki i nad propozycjami terapii. _ Ale my nie chcemy we wszystkim zastępować rządu. Dobry rząd jest wolnej Polsce bardzo potrzebny _ - uważa Balcerowicz, który gościł w piątek na Uniwersytecie Łódzkim.

Pytany o najbliższe scenariusze dla Grecji, prof. Balcerowicz podkreślił, że po pierwsze nikt Grecji nie będzie wyrzucać ze strefy euro. _ Jeśli Grecja wyjdzie, to dlatego, że sama się wyrzuci. To będzie zależało od tego, jaki będzie wynik wyborów za miesiąc _ - zaznaczył. Dodał, że Grecy ciągle wydają więcej niż mają dochodu z podatków i ciągle zależą od kredytów.

Prof. Balcerowicz zgodził się z postulatem, by wybory w Grecji były połączone z referendum na temat pozostania Grecji w strefie euro. _ Dobry scenariusz byłby taki, że pojawia się jakaś koalicja, która uznaje wcześniej zawarte porozumienia i je realizuje _ - uważa Balcerowicz.

Pytany jak się przełoży sytuacja w Grecji na sytuację w Polsce, Balcerowicz podkreślił, że to jak się przekłada kryzys w innym kraju na sytuację danego kraju, zależy w ogromnym stopniu od tego jak rynki finansowe postrzegają solidność finansów publicznych tegoż kraju.

Czytaj więcej w Money.pl
Wyjście Grecji ze strefy euro grozi katastrofą Paraliż polityczny w Grecji i niepewny wynik czerwcowych wyborów w tym kraju mogą mieć katastrofalne skutki dla strefy euro. Silniejsze instytucje UE i szybsze podejmowanie decyzji to jedyny sposób na wyjście z kryzysu.
Były szef KNF mówi Money.pl, jak doszło do tego wszystkiego Stanisław Kluza ujawnia, co zawiodło w Europie.
Znany ekonomista o czekających nas zawirowaniach Prof. Marian Noga mówi o nowej filozofii w walce z kryzysem.
Tagi: kryzys w polsce, kryzys, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, najważniejsze, gospodarka polska, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz