Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
kryzys w portugalii
15.09.2012 09:17

Kryzys w Portugalii. Przychody hoteli spadają

Obroty portugalskich hoteli zmniejszyły się podczas tegorocznych wakacji o 6 proc. w porównaniu z ubiegłym rokiem. Przed większym spadkiem turystykę Portugalii uratowali zagraniczni goście.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Contando Estrelas/CC BY-NC 2.0/Flickr)

Obroty portugalskich hoteli zmniejszyły się podczas tegorocznych wakacji o 6 proc. w porównaniu z ubiegłym rokiem. Przed większym spadkiem turystykę Portugalii uratowali zagraniczni goście.

Szacuje się, że podczas tegorocznego lata portugalskie hotele odnotowały obroty na poziomie około 480 mln euro, czyli o około 6 proc. mniej niż w ub.r. Słaby popyt wewnętrzny w lipcu i sierpniu br. został zrównoważony przez większą wobec 2011 r. liczbę gości z Brazylii oraz Europy Zachodniej.

_ - Obecność brazylijskich turystów w Portugalii podczas wakacji zwiększyła się o prawie 21 proc. Przybyło również Holendrów oraz Irlandczyków - odpowiednio o 15,9 proc. i 12,5 proc. Wzrost nastąpił też w przypadku brytyjskich turystów - o 8,3 proc. _ - poinformował w komunikacie Krajowy Instytut Statystyki w Lizbonie (INE).

Według Stowarzyszenia Portugalskich Hoteli (AHP), zwiększenie liczby zagranicznych turystów zrównoważyło mniejszą o około 10 proc. liczbę rodzimych klientów i gości z Hiszpanii. _ Turyści z Europy Zachodniej zrekompensowali spadki gości szczególnie w hotelach w regionie Algarve _ - poinformowała Cristina Siza Vieira, przewodnicząca AHP.

Jak oszacował Eliderico Viegas ze Stowarzyszenia Hoteli i Firm Turystycznych Algarve (AHETA), podczas tegorocznych wakacji liczba gości z Hiszpanii na południu Portugalii spadła o 20 proc., zaś rodzimych turystów było mniej o 10 proc.

Na brak gości nie może narzekać branża turystyczna w Lizbonie. Nie dość, że stolica Portugalii przyjęła latem o około 5 proc. więcej turystów niż w 2011 r., to większość z nich zamierza odwiedzić ją ponownie. Jak wynika z badania poziomu zadowolenia przeprowadzonego przez Turystyczne Obserwatorium (OT) w Lizbonie, aż 91 proc. obcokrajowców zapowiedziało rewizytę w tym mieście.

_ - Łagodny klimat podczas całego roku, gościnność oraz korzystna relacja jakości oferty do ceny to czynniki decydujące o popularności Lizbony wśród zagranicznych turystów. 80 proc. z nich umieszcza portugalską stolicę wśród 10 najlepszych kierunków turystycznych świata _ - wynika z badania.

Główną atrakcją cudzoziemców odwiedzających Portugalię są tamtejsze plaże. W ciągu roku wypoczywa na nich około 11 mln zagranicznych turystów, z czego 7 mln w czasie wakacji.

Czytaj więcej w Money.pl
Były premier zatrzymany przez policję w celu przesłuchania Śledczy badają, czy przyjaciel i polityczny zwolennik Villepina Regis Bulot zdefraudował znaczne kwoty pieniędzy.
Zbankrutowało kolejne biuro podróży Firma Filiz Tours z siedzibą w Warszawie informuje o zawieszeniu działalności na swej stronie internetowej.
To najgorsze włoskie wakacje od 15 lat W chwili, gdy dziewięć milionów Włochów wraca z wakacji, hotelarze i biura podróży dokonują pierwszego bilansu kończącego się sezonu.
Tagi: kryzys w portugalii, turystyka, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, gospodarka światowa
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz