Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Kryzys w Sudanie Płd. zagrożeniem dla globalnych dostaw ropy

0
Podziel się:

- Potencjalne straty będą zależeć od tego, co wydarzy się w tym tygodniu - przyznał jeden z dyrektorów firm wydobywczych.

Kryzys w Sudanie Płd. zagrożeniem dla globalnych dostaw ropy
(Seesea/Dreamstime)

Walki w Sudanie Południowym to kolejny cios dla globalnego rynku ropy, po tym gdy w Nigerii sabotaże i kradzieże spowodowały ograniczenie produkcji o 350 tys. baryłek dziennie, a w Libii z powodu starć w tym kraju o przynajmniej 1,1 mln baryłek dziennie_ _.

Jak pisze _ Financial Times _, Afryka zastąpiła Bliski Wschód jako region, wobec którego tradycyjnie wyraża się obawy jeśli chodzi o bezpieczeństwo dostaw ropy naftowej. Rebelianci zdobyli Bentiu, stolicę bogatego w ropę stanu Unity, zwiększają obawy o wydobycie na polach naftowych w tym regionie. Jak informuje _ FT _, zagraniczne koncerny naftowe działające w Południowym Sudanie zaczęły już ograniczać produkcję surowca z niektórych złóż. Przed rozpoczęciem kryzysu w kraju wydobywano około 250 tys. baryłek dziennie.

_ - Potencjalne straty będą zależeć od tego, co wydarzy się w tym tygodniu. Jeśli walki będą toczyć się w pobliżu pól, produkcja z coraz większej liczby wież wiertniczych zostanie wstrzymana. Jeśli obie strony zagwarantują pewne bezpieczeństwo, produkcję można będzie kontynuować _ - powiedział cytowany przez gazetę jeden z dyrektorów firm wydobywczych, pragnąc jednak zachować anonimowość.

W poniedziałek cena ropy Brent, która jest globalny benchmarkiem dla cen tego surowca, osiągnęła najwyższy poziom za baryłkę w ciągu ostatnich dwóch tygodni - ok. 112 dolarów.

Były wiceprezydent Sudanu Płd. Riek Machar powiedział w sobotę w rozmowie z BBC, że oddziały rebelianckie, którym przewodzi, opanowały roponośny stan Unity. Według BBC sytuacja w Sudanie Płd. zakrawa już na wojnę domową.

Stan Unity, graniczący z Sudanem, produkuje znaczną część południowosudańskiej ropy. Według Machara wojskowym gubernatorem Unity został teraz wierny mu generał James Koang.

Zdaniem Machara walczący z siłami rządowymi rebelianci kontrolują też w dużej mierze stan Jonglei (arab. Dżunkali), w którym władzę wojskową ma sprawować inny wierny mu generał - Peter Gadet. Jednak oddziały wojsk rządowych nadal starają się odbić miasto Bor, stolicę Jonglei, gdzie już od tygodnia dochodzi do krwawych starć.

Do pierwszych poważnych starć w Sudanie Południowym doszło tydzień temu w niedzielę. Po utrzymujących się kilka miesięcy napięciach wywołanych zdymisjonowaniem w lipcu przez prezydenta Salvę Kiira Mayardita wiceprezydenta Rieka Machara, w pobliżu stolicy wybuchły walki. Według Kiira w najnowszych incydentach stroną atakującą były oddziały wierne Macharowi.

W starciach między rywalizującymi frakcjami armii zginęło co najmniej 500 osób, a 800 zostało rannych. 35 tys. osób schroniło się w bazach ONZ.

Czytaj więcej w Money.pl
Ceny ropy naftowej blisko rekordów. Oto powód Ceny ropy naftowej na giełdzie paliw w Nowym Jorku są blisko 2-miesięcznego maksimum z powodu poprawy sytuacji gospodarczej w USA - podają maklerzy.
Ewakuacja Polaków z Sudanu Południowego Dwoje Polaków, którzy przebywali w stolicy kraju, zostało ewakuowanych - poinformował resort.
Dramatyczna sytuacja w Sudanie Południowym ONZ podała alarmujące dane o skutkach trwających niecały tydzień zaciętych walk.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)