Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Krzysztof Pietraszkiewicz: W związku z lichwą banki nie szykują fajerwerków

0
Podziel się:
Krzysztof Pietraszkiewicz: W związku z lichwą banki nie szykują fajerwerków

Money.pl: Czy w Polsce skończyła się lichwa?* Krzysztof Pietraszkiewicz, prezes Związku Banków Polskich:* Jeśli chodzi o polskie banki, to one nigdy lichwiarskiej działalności nie prowadziły i ta regulacja nie jest w nie wymierzona. Dla banków właściwie ona nie ma większego znaczenia.

*Money.pl: Jak to, skoro kilka banków już obniżyło oprocentowanie? K.P.: *Nawet jeśli tak, to będą one teraz zabezpieczać się w inny sposób, a przede wszystkim zaostrzać kryteria. I z tego punktu widzenia ta ustawa jest niekorzystna. Dla pewnej grupy klientów dostępność pożyczek i kredytów się zmniejszy. Na pewno trudniej będzie otrzymać kredyt osobom z mniejszą zdolnością kredytową lub złą historią.

*Money.pl: Czy Pana zdaniem, banki będą próbowały obejść tę ustawę? K.P.: *Nie, jako instytucje zaufania publicznego, nie pozwolą sobie na jakieś ekstra fajerwerki.

*Money.pl: A dodatkowe ubezpieczenie kredytu, to są już fajerwerki? K.P.: *Nie, to jest próba zminimalizowania ryzyka. Nie wynika ona z chęci osiągnięcia dodatkowego zysku, czy też wyrównania ewentualnych strat w związku z wejściem ustawy, a jest koniecznością zabezpieczenia się w przypadku udzielenia ryzykownych kredytów.

*Money.pl: Do jakich zmian chce Związek Banków Polskich doprowadzić w tej ustawie? K.P.: *Będziemy chcieli zmienić cały ten mechanizm ograniczający, ponieważ on nie ma nic wspólnego z gospodarką rynkową. Jest to ustawa rodem z innej epoki.

Money.pl: Ale jak to jest, że przy tej ustawie ZBP twierdzi, że jest ona wbrew gospodarce rynkowej, a jednocześnie przychylili się Państwo do ograniczeń w udzielaniu kredytów hipotecznych w walutach. Czy to nie jest sprzeczna postawa?* K.P.: *Nie, to są jednak dwie różne sprawy. Nasza postawa tutaj w ogóle nie jest sprzeczna. W przypadku pożyczek i kredytów krótkoterminowych to ryzyko jest zupełnie inne niż przy kredytach walutowych hipotecznych i ja bym tego nie porównywał. Klienci nie mają informacji, co może się zdarzyć w przypadku zmiany kursów walut, a negatywnego scenariusza nie można wykluczyć. I my uważamy, że klient powinien być o tym informowany.

ZOBACZ TEŻ:

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)